Новите „равни сметки“ за топла вода ще бъдат готови най-рано след 5 август. Някои абонати ще трябва да изчакат за получаването на еднаквите месечни суми до септември-октомври, въпреки че с промените в Наредбата за топлоснабдяването това трябваше да стане още от юни.
Припомняме, че от началото на месец юли са в сила измененията в Наредбата за топлоснабдяването, които предвиждат сметките за топла вода и парно да се изчисляват по различен начин. Така за топлата вода ще трябва да плащаме на равни вноски, като те ще се изчисляват като 1/12 от реално отчетеното потребление.
По отношение на парното, общата енергия за отопление от последната изравнителна сметка се разделя на броя на дните с отопление - през последния отоплителен сезон това са 161 дни за София.
Равната месечна вноска за юни ще бъде различна от всички останали, които потребителите ще плащат в бъдеще. Това се дължи на факта, че сметката за този юни се изчислява като 1/12 от реалното потребление, но за по-предния отоплителен сезон 2012/2013 г. Към края на юни обаче няма изготвен реален отчет. "Топлофикация -София" коментира, че изборът на този подход се базира не на указания на министерството, а спазвайки изискването да има реални данни от миналия отоплителен сезон, съобщава в. „Монитор“.
Според нормативните изисквания изравнителните фактури трябва да са готови до 5 юли. След това абонатите имат 30 дни да възразят пред топлинния счетоводител, ако смятат, че им искат повече пари за парно. След 5 август данните от изравняването, тоест реалните данни за потреблението на топла вода и парно, се предават от фирмите за дялово разпределение на топлофикациите. Така първата равна вноска може да дойде след 5 август. Тя със сигурност ще е различна от тази, която ще се получи с юлската фактура. От “Топлофикация – София” казаха, че според наблюдение на техните експерти по-голямата част от хората имат еднакво потребление на топла вода. Така че от столичното парно не очакват сериозна разлика между сметката за юни и тази за следващите месеци. От топлинните счетоводители пък не пожелаха да се ангажират с изчисления какви разлики могат да се очакват.
Добре е да се знае, че дори след като топлофикация направи изравнителните фактури, данните от изравняването могат да се обжалват. Това обаче вече трябва да става пред топлофикациите. Крайният срок за това изтича на 5 октомври. Допълнителна разлика ще се получи от това, че от 1 юли цената на парното беше променена.
За най-голямата топлофикация – София, тя беше повишена с 5,9%. В Пловдив увеличението беше с 5,1%. От същия порядък беше промяната за Варна и Враца. Най-много – с 9,8%, топлото поскъпва в Русе.