Новият американски посланик у нас цитира Вазов

21.01.2010 | 16:57
по статията работи:
Джеймс Уорлик пристигна днес в България. Съпругата му Мери е посланик в западната ни съседка Сърбия
Новият американски посланик у нас цитира Вазов

За мен е огромна чест да бъда в България като посланик на САЩ. Страна с богата история и култура, с която българите с право се гордеят. Както е казал и големият български поет и писател Иван Вазов: "И ние сме дали нещо на света и на вси славяни книга да четат". Това каза днес при пристигането си в София новият посланик на САЩ у нас Джеймс Уорлик на чист български език, съобщи Standartnews.bg.

Той започнал да учи интензивно нашия език, след като го уведомили, че новото му назначение е България, твърдят запознати.

Топ дипломатът кацна днес в 12.30 ч. с редовен полет от Германия. Във встъпителното си слово, което беше изцяло на български език и което той прочете, дипломатът сподели, че преди повече от 30 години, когато е бил студент в Берлин - "градът който беше символ на големите различия между Изтока и Запада", отвъд Стената, страните, в това число и България, бяха неприятелите на САЩ.

Напрежението между Изтока и Запада хвърляше сянка върху почти всеки аспект на живота. Тогава не бих могъл да си представя, че един ден ще бъда тук като посланик - в страна, която е член и на НАТО, и на Европейския съюз, където личната свобода и просперитет, са висши ценности, каза посланик Уорлик на все още несигурен, но все пак български език.

Той добави, че правителствата на двете държави са партньори, но "още по-важно е, че нашите народи са приятели, които имат общи ценности и все повече общи цели, за които работят заедно". По думите му неговата задача като посланик е да укрепи тези връзки и да изгради трайни отношения от полза за двете страни.

Дипломатът подчерта, че президентът Барак Обама се е обърнал към много страни по света, за да чуе и вземе предвид различните гледни точки. Моята работа ще бъде да се вслушвам не само в българските лидери, но и в хората, които искат отношенията със САЩ да бъдат базирани на взаимно уважение и общи интереси. Обещавам на българските граждани да работим заедно с ентусиазъм и отговорност, за по-здрави връзки между нашите народи и трайно сътрудничество между нашите правителства. Бих искал да зная какво мислите вие, а аз ще ви отговарям честно и открито, зарече се пратеникът на Вашингтон, цитиран от Standartnews.bg.

Посланик Уорлик не скри и любопитната част от своето назначение, или както той се изрази "не само аз съм посланик в нашето семейство". Съпругата ми Мери е посланикът на САЩ в Сърбия. Надявам се, че нашето присъствие в София и Белград ще стане символ на добрите отношения, които градим в една нова Европа - обединена, свободна и мирна, каза Уорлик и благодари на българските журналисти "за сърдечния прием".

Само домашният любимец на семейство Уорлик - порода бийгъл пристигна днес с новоназначения посланик на САЩ у нас. Любимецът, в който преобладаваше белият цвят на козината, не криеше радостта си от свободата, когато беше пуснат от клетката, в която пътуват домашни любимци в самолетите и не спираше да върти опашка на паркинга на правителствения ВИП.

Четириногият ловец по природа обаче отпраши в неизвестна посока отделно от стопанина си с бял ван на Американското посолство, докато неговият господар се качи в полагащата му се черна лимузина на мисията.

Посланик Уорлик пристигна без съпругата си с редовен полет от Германия, но не стана ясно дали семейството се е разделило на немското летище и Мери Уорлик е поела към Белград, или тя ще пристигне в сръбската столица по-късно. Все още не е ясно и колко често двамата ще минават границата по време на 3-годишния им мандат, колкото трае посланическото назначение на американски пратеник в чужбина.

 

Кой е Джеймс Уорлик?

Джеймс Уорлик изпълнява длъжността главен заместник-помощник държавен секретар на САЩ в Бюрото по въпросите за международните организации в периода 2006-2009 г., като отговаря за всички аспекти на американската външна политика в ООН и редица други мултинационални организации.

Непосредствено преди това, в периода 2005-2006 г., Уорлик оглавява Службата по въпросите на европейската сигурност и политика, която се занимава с военно-политическите проблеми и проблемите на сигурността в Европа и бившия СССР, както и с НАТО, ОССЕ и с проблемите на контрола и неразпространението на оръжията.

Като директор на Отдела за политиката в ООН към Бюрото по въпросите за международните организации на Държавния департамент през 2003-2005 г. Уорлик е главен съветник на Пол Бремър в Ирак в периода януари-юли 2004 г. Джеймс Уорлик е бил и генерален консул на САЩ в Москва, директор на Дирекция "Германия, Австрия и Швейцария" в Бюрото по европейските въпроси на Държавния департамент, заместик-съветник по политическите въпроси в американското посолство в Германия, специален асистент на държавния секретар; наблюдател в Центъра по операциите, американски консулски служител във Филипините и политически съветник в американското посолство в Бангладеш.

Преди да постъпи в Държавния департамент, Уорлик е изпълнявал длъжността заместник-представител на "Фондация за Азия" във Вашингтон и Филипините, а преди това е работил като анализатор в изследователската служба на Библиотеката на Конгреса.

Уорлик е завършил Станфордския университет през 1977 г. и има магистърски степени по политология от колежа Уедхем на Оксфордския университет (1979 г.) и по право и дипломация от факултета по право и дипломация на университета Тафтс (1980 г.).

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...