Новият общ устройствен план ще пази облика на Бургас

27.05.2011 | 10:17
по статията работи:
Архитектите очертават седем ансамбъла в историческия център
Новият общ устройствен план ще пази облика на Бургас

За монтажа на всички видове технически съоръжения по голяма част от централните бургаски улици ще се изисква разрешение на министъра на културата. Това предвиждат специфичните правила и норми към Общия устройствен план на Бургас, разработени от Обединение „Гео Щрих" и приети от общинския съвет в града.

Сенниците, рекламните пана и надписи, осветителните тела или елементите на отводняване в районите на града, където има групови паметници на културата, ще трябва да бъдат съобразени с архитектурно-художествения облик на ансамблите и няма да могат да се монтират без одобрението на министерството на културата.

Архитектите очертават седем ансамбъла в историческия център на Бургас, които съдържат и единични обекти със статут на недвижими паметници на културата:„улица Александровска - Гарата", „улица Алеко Богориди", „улица Княз Батемберг - улица Филип Кутев", „улица Славянска", „улица Д-р Нидер", „улица Лермонтов" и „улица Фердинандова". За всяко урегулиране на поземлени имоти в тези райони, дори и ако имотите не съдържат паметници на културата, но са в съседство с тях, ще се изисква съгласуване с министъра на културата. Собствениците и ползвателите на сгради в ансамблите, които нямат статут на паметници на културата, ще могат да се намесват във вида им само, ако устройствените планове са съгласувани с министъра и имат силуетни планове, обхващащи най-малко непосредствено прилежащите и срещулежащите през улицата имоти.

На по-строги правила ще се подчиняват стопаните на сградите-паметници. За всяка намеса по тях - надстрояване, дори реконструкции, при които не се променят обемно-пространствените параметри, ще се изисква министерско одобрение.
Авторите на плана предвиждат и специфични изисквания за всяка отделна сграда, декларирана като недвижим архитектурен паметник. Така например, за жилищната сграда с магазини на ул. „Търговска" 54 не се допуска никаква промяна в обемно-пространствената композиция, включително пристрояване и надстрояване. В автентичните й части не е разрешена промяна на архитектурно-художествения облик, не се допуска и промяна на автентичните материали в екстериора на сградата. Може да се промени само функцията, при условие, че новото предназначение на къщата е съвместимо с културно-историческата й стойност. Дограми, оцветяване, декоративната пластика могат да се обновяват, ако съществува архивна документация за тях. Износените елементи и детайли ще се подменят само с идентични на автентичните. На подобни правила се подчинява и жилищната кооперация с търговски партер на улиците „Богориди" 30 и „Антим I".

„Морската градина" е паметник на градинското и парковото изкуство.Затова там абсолютно се забранява премахване на озеленяването, освен ако не се извършва планомерна подмяна по одобрен проект, съгласуван с Министъра на културата и отдел „Озеленяване" в общината. Не се позволява ново строителство на обекти, които не се вписват в градинския пейзаж. В парка няма да има никакво средно и високо строителство. Възможно е изграждането единствено на временни обекти по схема за разположението им, одобрена от главния архитект на общината и съгласувана с културното министерство.

Специфичните правила и нормативи към ОУП включват още режима на ползване на археологическите паметници в община Бургас, прилежащото й крайбрежие и защитените територии за природозащита. Те са неразделна част от Общия устройствен план на Бургас.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....