Нови археологически открития представиха в Бургас 3

13.07.2009 | 16:25
по статията работи:
Открити са бронзова монета на римския император Антонин Пий, погребение на тракийски воин, татарска монета, свързана с управлението на Светослав Тертер
Нови археологически открития представиха в Бургас

Нови археологически разкопки, финансирани от oбщина Бургас показаха, че историческият предшественик и символ на града - античната и средновековна крепостна кула Бургос /Пиргос/, открита в края на 2008 г. в м. Пода, датира от II в. от н. е. Mного други археологически открития на древен Бургас бяха представени днес на пресконференция, провела се на мястото на разкопките. Участие в нея взеха заместник-кметът по култура на община Бургас Йорданка Ананиева и директорът на Регионалния бургаски музей н.с. Цоня Дражева.

„Историческата значимост на новите археологически открития и непосредствената им близост до Орнитоложкия център е чудесна предпоставка за развиване на туризма в Бургаски регион", заяви зам.-кметът Йорданка Ананиева.

По време на разкопките в основите на кулата са открити керамика от счупени амфори и бронзова монета на римския император Антонин Пий, които доказват, че укреплението е изградено по време на неговото управление през 155 г. Самата кула е с височина 5 метра и ширина около 7 метра. През Средновековието нейната височина е достигала между 12 и 15 метра. Кулата е възстановявана многократно след опожаряване от варварски нападения през V - VI в. и е използвана до средата на XV в.

Археологическите проучвания са установили още, че кулата е изпълнявала предимно сигнални функции. Тя е била издадена 2 метра над водата и е помагала на корабоплаването като е насочвала плавателните съдове, предпазвайки ги от затъване в тресавищата и теченията. Има следи, че при лошо време в горната й платформа е горял сигнален огън.

При източната страна на кулата е открит кладенец с диаметър 90 сантиметра., който свидетелства, че мястото е използвано и за временно обитаване от чакащите да преминат отока пътници. За това свидетелстват още и няколкото полувкопани хижи до кладенеца. В тях са намерени следи от огнища, керамични съдове и монети.

На 10 метра от тази кула археолозите са открили втора, по-малка кула, която е част от голямо укрепление. Тя е имала изцяло защитни фунции, свързани с охраняване на сигналната кула и пътя към вътрешността на сушата. И двете кули са част от характерните за римската епоха Бурги - вид укрепления с малък военен контингент от 60 души, строени край пътищата.

Изненада за изследователския екип, с ръководител Цоня Дражева и заместник-ръководител Милен Николов, е откриването на погребение на тракийски воин с много рядко срещан меч от ІІІ в. пр. Хр. Хладното оръжие е от типа „тракийска ромфея" и е бил използван за близък бой в гладиаторските борби от тракийците. Поради силната корозия мечът е предаден за консервация и реставрация.

Друга интересна находка е татарска монета от XIV в., свързана с управлението на Светослав Тертер.

Археологическите проучвания на античното и средновековно укрепление в м. Пода ще продължат с консервация и реставрация на кулите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...