Ранно-християнски реликварий с мощи на светец, хирургически инструменти на тракийски жрец и Антична статуетка на сатир представи в Историческия музей в Кърджали археологът проф. Николай Овчаров.
Находките са от Перперикон и са открити по време на разкопките през миналото лято, но сега е приключила реставрацията им, обясни професорът.
Според него особен интерес представлява реликварият във формата на кръст. Той е открит в западната част на голямата базилика на Перперикон. Находката е датирана от 5-6 век, когато е бил построена и църквата. За нея учените предполагат, че е най-старият храм в Източните Родопи. Кръстът е бил плътно затворен, а при реставрацията му вътре са намерени парченца от кост.
"Вероятно е садържал мощи на светец почитан в района. Не е изключено това да са част от мощите на самия Никита Ремисиански, първият епископ на Перперикон и покръстител на бесите, даките и готите", допуска проф. Овчаров. За разлика от реликвария, открит преди 3 години, в който се съхраняваха парченца дърво, сегашната находка не е така богато украсена. Върху кръста е изобразено само птиче око.
"Досега сме открили около 20 реликвария в района на Перперикон, което доказва, че той е бил голям християнски център в периода от 5 до 14 век", смята проф. Овчаров. Друга интересна находка, представена от археолога, са комплект хирургически инструменти, използвани от древните тракийски жрец. Те са изработени от бронз. В комплекта има напълно запазени пинцети, които все още могат да се използват и част от прободно шило. Бронзовата статуетка, която също е открита на Перперикон е типичен представител на примитивното народно изкуство,твърди археологът. Тя изобразява гол сатир, изобразен с наметната кожа, опашка и открити полови органи. Статуетката характеризира вярванията на бесите обитавали скалния град. /Kardjali.info