Нови правила за финансиране на дейността на аптеките обсъждат фармацевтите и здравната каса

08.07.2024 | 17:00
по статията работи: econ.bg
Нови правила за финансиране на дейността на аптеките обсъждат фармацевтите и здравната каса
Снимка: Булфото

Нови правила за финансиране на дейността на аптеките обсъждат фармацевтите и здравната каса. Промените се налагат заради драстичното увеличение на разходите за обработка на рецепти за безплатни лекарства за хронично болни. Предложението на здравното министерство за решаване на проблема предизвика протести, а 9 аптеки подадоха предизвестия за прекратяване на договорите със здравната каса.

Сега лекарите предписват до 3 безплатни лекарства на хронично болен на една рецепта. Аптеките ги продават без надценка, а като компенсация получават по 5 лева за обработка на всяка рецепта.

От април безплатните лекарства за хора със сърдечносъдови заболявания са повече. Разходите за обработка на рецепти също. Очаква се в края на юли те да достигнат 34 милиона лева, а бюджетът за тази дейност за цялата година е малко над 36 милиона лева. В опит да решат проблема от здравното министерство предложиха всички безплатни медикаменти на хронично болните да се изписват на една рецепта. Фармацевтите реагираха с протести. Последваха спешни преговори с касата за промяна на правилата, по които се финансира обработката на рецептите за безплатни лекарства.

"Търсим вариант за процентно разпределение на възнаграждението спрямо стойността на отпусканите лекарствени продукти. Този вариант отчита най-добре инвестициите, която прави всяка аптека в закупуването на лекарствени продукти и смятаме, че дава възможност за едно достойно възнаграждение, което да получават всички", заяви проф. Момчил Мавров, временно и.д. управител на НЗОК.

"Вървим към едно по-справедливо разпределение на малкото останали пари. Опитваме се да го направим така, че при позволяване на пациента да взима лекарствените си продукти в различни аптеки, всяка да получи справедливо това, което е извършила", каза магистър-фармацевт Димитър Маринов, председател на Български фармацевтичен съюз.

С колко ще намалеят разходите на касата за обработка на рецепти, ако този вариант бъде приет, още не е ясно. Има варианти допълнителни средства да бъдат пренасочени от други пера или да бъде разблокиран резервът на касата.

"Определено разходите в болничната помощ са по-големи - там също се очаква недостиг. След 31 август ще можем да направим анализ на изпълнението и чак тогава може да се мисли евентуално за някакво предложение за актуализация на бюджета", каза проф. Момчил Мавров - временно и.д. управител на НЗОК.

Очаква се утре фармацевтите и касата да одобрят окончателно новите правила за финансиране на аптеките.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...