Нови правила при ипотечните и потребителските кредити от 2015 г.

15.12.2014 | 11:15
по статията работи: Мина Стойчева
Измененията трябва да въведат европейска директива в родното законодателство
Нови правила при ипотечните и потребителските кредити от 2015 г.
Снимка: Thinkstock/Guliver

Нови правила при ипотечните и потребителските кредити може да влязат в сила от 2015 г. Готвените изменения трябва да въведат нормите от европейска директива в родното законодателство. Промените предвиждат променени условия в две насоки - за по-добра защита на потребителите и за стабилност на финансовите пазари, съобщава в-к „Стандарт“.

Очаква се в сила да влезе изискването клиентите, които искат да изтеглят ипотечен кредит, да получат договора за него една седмица преди подписването му. Идеята е те да имат достатъчно време да разгледат внимателно неговите условия, както и да се консултират с експерт по него. Освен това те ще могат да се откажат от заема до седмица след подписването на контракта.

От своя страна финансовите институции ще бъдат задължени да правят обстойна оценка на кредитоспособността на своите клиенти. Във въпросната евродиректива обаче, която трябва да бъде въведена в законовата ни рамка най-късно до 21 март 2016 г., отмяната на наказателната такса за предсрочно погасяване на кредита е препоръчителна, но не и задължителна. Тя обаче у нас беше премахната с изменения в Закона за потребителския кредит през лятото.

Най-вероятно ще влезе и изискване за кредитни посредници, с които клиентите на банките да се консултират преди тегленето на заем. Това ще трябва да е записано в договора. В него трябва да бъдат посочени и таксите, които ще се заплащат за услугите на консултанта.

Вероятно заради въвеждането на нормите в евродирективата ще се наложат промени и в Закона за потребителския кредит. Договорите за тези заеми ще трябва да съдържат изчерпателна информация, като трябва да дават възможност и за сравняване на условията по кредитите в различните банки.

Това изискване задължително ще се отнася и за годишния процент на разходите (ГПР). Към това напълно ясни трябва да са всички негови компоненти - лихви, такси, комисиони и останалите косвени разходи. Ще има и 14-дневен срок, в който клиентът ще може да се откаже от заема.

В допълнение в сила може да влезе и регламент за таксите за платежни операции с банкови карти. В момента различните финансови институции имат много различни като размер такси.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...