Новият принцип, по който такса смет трябва да се изчислява от 1 януари 2015 г., може и да не влезе в сила навреме. Причината за това е, че общините вероятно няма да успеят да го въведат в необходимите срокове, алармират от бизнеса. Методиката, която ще определи по какъв начин да става това, все още не е приета от правителството.
Най-евтиният вариант за събиране, депониране или преработване на отпадъците е всяка фирма или жилищна сграда да сключва договор с частен оператор, смятат БСК. Така услугата ще излиза около 90 лева за тон. При условие, че на човек се падат около 350 - 400 кг отпадъци на година, при този вариант всеки жител на София ще плаща не повече от 45 лв. такса за битов отпадък, информира news7.
Според бизнеса най-добрият вариант е таксата да се обвърже с броя на обитателите на даден имот, каквато е световната практика. От БСК настояват да се наложи задължителна адресна регистрация.
Европейските изисквания налагат таксата да зависи от количеството боклук и да покрива само третирането на отпадъка. У нас обаче тя се изчислява като промил от данъчната оценка на имота без значение дали в него живеят хора или колко са те. Този начин на изчисление излиза най-солено на бизнеса, който плаща около 5 пъти повече от населението.
Годишно Столична община разполага с 154 млн. Лева за почистване. Вариантите за определяне на таксата в неприетата методика са обвързани с количеството отпадък от домакинствата, но всеки от тях ще доведе до скок на таксата между 2 и 3 пъти, възразяват от общината.