56 души учредиха в края на миналия месец Асоциация на пострадалите от кризата. Участниците в учредителното събрание са собственици на малки и средни предприятия, работници, студенти и експерти. Новоучредената структура представи днес на пресконференция целите си. Асоциацията възнамерява да изготви икономически анализи и стратегии за излизане от кризата; да проведе срещи с политическите партии, кандидати за 41-ото Народно събрание. До вчера (1 юни) официално за асоциацията са заявили подкрепата си над 2000 души. Вече се подготвят и редица срещи с членовете на асоциацията и с кандидат-депутати. Резултатите от проведените срещи се очаква да излязат в дните след евроизборите.
Георги Чалъков, председател на асоциацията, заяви:
„Държавата предоставя на бизнеса неадекватна информация за справяне с икономическата криза. Както ни лъжеха за радиацията в Чернобил, така ни лъжат и за кризата"
Като други причини за учредяване на асоциацията Чалъков изтъкна невъзможността фирмите да изплащат изтеглените кредити от банките и политическата незрялост на партиите, кандидати за управление.
„Политическият живот в страната се е превърнал в училище за депутати. През последните години страната ни се управлява от политици, които не са ръководили и будка за вестници. Чувстваме се като опитни мишки", смята председателят.
От асоциацията прогнозират, че ако продължават така нещата, бюджетът на страната за 2010 г. спрямо 2009 г. ще намалее с 50%; 40% от малките и средните предприятия ще фалират; безработицата ще достигне 20%; спадът на постъпленията в туризма също ще бъде 20%; преките чужди инвестиции у нас ще намалеят с 40%.
От Асоциация на пострадалите от кризата спешно препоръчват до края на месец юни в икономиката да се влеят не по-малко от 20 млрд. евро. Средствата да бъдат разпределяни от Кризисен щаб, който да насочва приоритетно субсидиите за инфраструктурни проекти. Настоява се за приемане на Закон за защита на кредитори на българските фирми. Банките и лизинговите къщи да нямат право за 1 година да отнемат основни средства от фирмите и жилища от гражданите.
Все пак, въпреки начертаната апокалиптична картина за икономиката ни, от Асоциацията виждат и светъл лъч. Запитани от Econ.bg не подкрепят ли проекта на социалното министерство за преквалификация на кадрите, Георги Чалъков изтъкна:
"Подкрепяме я с две ръце. Много са полезни курсовете за обучение на кадри. Трудно обаче един фаянсаджия ще се преквалифицира и ще заработи като сервитьор. Професионализмът се гради с години. Социалното министерство ще произведе кадри с ниско професионално ниво. Те няма да могат след време да задоволят изискванията на бизнеса", смята още той.
Становището за ситуацията в страната и целите на асоциацията можете да чуете от председателя Георги Чалъков в аудио файла след статията.