Бързото кредитиране отново отчита ръст след дълъг период на спадове. Заемите, отпускани от небанкови дружества, са се увеличили с 11% на годишна база през второто тримесечие на тази година.
Освен традиционните причини за теглене на потребителски кредити като ремонт на дома или текущи разходи има още една - за земеделска реколта.
Търговците на плодове и зеленчуци имат нужда от бързи пари, за да купят продукция от производителите. След това я продават двойно и тройно по-скъпо, обясниха от компанията за бързи заеми "Изи кредит". Фирмата е кредитирала търговци в сезона на черешите. Сега бързи пари финансират динената реколта, разказва в. „Труд".
Ако търговците вземат по 3000 лева, за да купят дини, след месец-два ни връщат 3600, обясни мениджърът на дружеството Неделчо Спасов. През зимата пък финансират покупката на екзотични и цитрусови плодове.
За засилен интерес на малки фирми към бързи кредити потвърждават и от други компании в бранша. В момента дребният бизнес почти няма друг шанс за финансиране. Кандидати за бързите, но и по-скъпи кредити са и компании, които вече имат заеми към банки и им е трудно да вземат нови, а се нуждаят от оборотни средства. 16 % от потребителите на тази услуга са посочили, че искат пари за бизнес начинания.
В летния сезон интересът към бързите пари се увеличава и заради отпуските. Хората теглят по 500-600 лева, за да допълнят спестяванията си и да прекарат добре на морето. Има обаче и клиенти, които искат заем, за да си купят обувки или чанта. Вече има и специални продукти за пенсионери, които попълват сметките си до получаването на пенсия.
Средният клиент обаче е работещ човек, чиито месечни доходи са в рамките на 550-600 лева, каза Неделчо Спасов. Според данните по-надеждните клиенти на компаниите за бързо кредитиране живеят в малките градове. Причината е, че там всички се познават и хората се срамуват, ако бавят вноските.
Освен това жените са с 25% по-коректни при изплащането на дълговете си, отколкото мъжете. Това показва анализ на "Изи кредит", който изследва съотношението на закъсняващите с плащанията спрямо общия брой клиенти. В процентно отношение с просрочия са малко над 14% от дамите срещу 18 на сто при господата.
Резултатите в България не са изненадващи. Те се потвърждават и от световни проучвания. Изследване на Ройтерс, което обхвана 4500 жени в 12 страни, показа, че те са не само по-отговорни от мъжете, но и по-рядко прибягват до кредити, защото държат да са финансово независими.
Повече от половината участници от силния пол в подобна анкета също смятат, че дамите се справят по-добре с управлението на семейните бюджети.
На пазара вече се появиха и бързи ипотечни кредити. Обикновено сумата, която отпускат небанковите кредитни дружества, е 50 000 лева. Срокът варира, но е кратък - от три до пет години. Заемът се дава лесно, но в края на периода клиентът трябва да върне двойно повече пари. За сравнение - лихвата по 15-годишен банков ипотечен кредит за същата сума ще излезе с около 10-15 000 лв. по-малко.