Нов фонд търси родните еквиваленти на Google и Skype, за да инвестира 22,5 млн. евро

27.06.2007 | 13:40
по статията работи: econ.bg
NEVEQ е първият частен рисков инвестиционен фонд, ориентиран към пазара на информационни технологии

 

С първоначален капитал от 22,5 млн. евро стартира първият частен рисков инвестиционен фонд, ориентиран към пазара на информационни технологии (ИТ). New Europe Venture Equity (NEVEQ) ще е фокусиран върху компании базирани в Югоизточна Европа, които разработват и предлагат технологични продукти и услуги за глобалния пазар на ИТ. Финансовата институция и приоритетите в дейността й бяха официално представени днес.

40% от капитала на NEVEQ е привлечен от американски инвеститори, 20% от швейцарски, 20% от Европейската банка за възстановяване и развитие, а останалите акционери са български и австрийски частни инвеститори. Управляващите съдружници на фонда са доказани професионалисти от ИТ бранша и рисковото инвестиране. Константин Петров, Иво Евгениев и Павел Езекиев имат в кариерите си ключови сделки с водещи компании като Орбител, БТК, Дойче Банк, рискови инвестиционни фондове и новостартиращи фирми в България и чужбина.

Първоначално NEVEQ ще подкрепи ИТ компании в България и Румъния, а на по-късен етап ще разшири дейността си и в Сърбия, Македония и Турция. Амбицията на фонда е да допринесе за качествена промяна в условията за финансиране и стратегическо развитие на ИТ сектора, който е ключов за конкурентоспособността на предприемачите и малките и средни компании на разширения европейски пазар.

"Търсим млади компании, които са разработили перспективни ИТ продукти и решения с възможност за реализация на световните пазари. Нашата концепция е да ги подкрепим финансово и с ноу-хау за по-добра организация, управление и маркетингова стратегия. Целта е да открием и развием ИТ компании и продукти, които могат да са лидери на глобално ниво. Google и Skype не са успехи, резервирани за конкретни инвеститори и пазари", обясни Павел Езекиев, управляващ съдружник в NEVEQ.  

Минималният размер на инвестицията в проект е 0,5 млн. евро, а максималната – 15% от портфейла на фонда. Делът на NEVEQ ще варира от миноритарен до мажоритарен в зависимост от нуждите от капитал на компанията. Фондът има готовност да подкрепи съответно около десет компании, а в последствие ще бъдат търсени варианти за привличане на нови капитали и инвестирането им в сектора.

Първият проект, в който NEVEQ вече официално инвестира 3 млн. щ. д., е порталът за пътнически услуги - www.lessno.com. Той предлага уникален модел за онлайн продажби на самолетни билети на директни и възможно най-ниски цени на над 30 традиционни и 75 нискобюджетни авиокомпании. Разработен е от група български специалисти в САЩ и България върху платформа, която функционира от 2006 година и е свързана директно с базите данни за офертите на превозвачите. Само за секунди тя селектира най-оптималните предложения за избрания маршрут. С инвестицията на NEVEQ платформата ще бъде технически усъвършенствана, за да бъдат добавени нови авиопревозвачи и съответно да бъде предложен максимален избор за клиентите. До девет месеца ще бъде разширено портфолиото на предлаганите услуги на най-ниски цени (рент-а-кар, хотелски резервации и др.).

"Целта ни е заедно да превърнем Lessno.com във водеща компания в продажбите на самолетни билети по интернет в Европа, както и да завоюваме челни позиции на този пазар в САЩ", обясни Константин Петров, управляващ съдружник в NEVEQ и добави, че в момента в напреднала фаза на разглеждане са още няколко перспективни проекта. "За да решим дали да подкрепим дадена компания трябва да видим печеливша технология и иновативен бизнес модел. Безспорен фактор за успеха е зад нея да стои и стабилен, ентусиазиран и работещ екип. Това е основата, на която NEVEQ може да стъпи и да подсили, за да се търси развитие и достъп до международни пазари", твърди Петров.

NEVEQ планира да разпредели капитала равномерно между компании и проекти на пазара на софтуер и ИТ услуги. Потенциален интерес за фонда представляват инфраструктурния и приложен софтуер, разработката на нишови приложения, средствата за събиране, обработката и анализ на бизнес информация, софтуер за сигурност, логистичен и мрежови софтуер, ERP решения, управление на проекти и портфейлни инвестиции, уеб и мобилни приложения, системи за управление на съдържанието, както и разработката и внедряването на различни приложения в областта на ИТ услугите.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...