Норвегия подпомага социалното и икономическото ни развитие с 41,5 млн. евро

15.11.2007 | 13:52
по статията работи: Петър Чернев
Половината от средствата ще се оползотворят чрез двустранната Норвежка програма за сътрудничество, а останалите - чрез действащия Финансов механизъм на ЕИП
Норвегия подпомага социалното и икономическото ни развитие с 41,5 млн. евро

В следващите две години Норвегия ще подпомогне социалното и икономическо развитие на България със сумата от 41,5 милиона евро. Близо половината от средствата ще се оползотворят чрез двустранна програма за сътрудничество, наречена Норвежка програма за сътрудничество, а останалите 21,5 млн. евро - чрез действащия Финансов механизъм на Европейското икономическо пространство (ЕИП).

Припомняме ви, на 25 юли 2007 г. в Брюксел беше подписано официално Споразумение за участие на България и Румъния в Европейското икономическо пространство (ЕИП). Споразумението за ЕИП  обединява страните членки на ЕС и тези на ЕИП/Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ) - Норвегия, Исландия и Лихтенщайн – в единен вътрешен пазар.

Меморандумите по двете програми, които бяха представени на пресконференция в столичния хотел "Радисън" днес, бяха подписан на 30 октомври тази година.

Основната цел на Норвежката програма за сътрудничество е насърчаване на икономиката на България, както и заздравяването на връзките между двете страни. Това заяви Елизабет Валос, заместник министър на външните работи на Норвегия.

По Норвежката програма за сътрудничество България ще получи 20 млн. евро.

Приоритетните области по този механизъм са:
  • Намаляване на емисиите от парникови газове, включително проекти за съвместно изпълнение по Протокола от Киото, както и на други емисии във въздуха и водата.
  • Енергийна ефективност и възобновяема енергия.
  • Подпомагане на устойчивото производство, включително сертифициране и проверска
  • Прилагане на достиженията на правото от Шенген, подкрепа за национални шенгенски планове, както и укрепване на съдебната система.

Сред потенциалните бенефициенти на тази програма са всички публични или частни организации или неправителствени организации, които са регистрирани като юридически лица в Република България и действат в обществен интерес и имат сключено партньорство с организация, регистрирана като юридическо лице в Кралство Норвегия.

По програмата ще бъдат финансирани до 60% от стойността на проекта. Предвидени са две изключения. За проекти на централните, регионалните или местните власти, при осигурено допълнително финансиране от държавния или местния бюджет, подкрепата може да достигне до 85% от стойността на проекта. За проекти на неправителствени организации и социалните партньори - дори до 90%.


Срокът за изпълнение на тази програма е две години. Крайният срок за договаряне на проекти е 30 април 2009 г., а крайният срок за изпълнение на проектите - 30 април 2011 г.

Повече информация за Програмата може да намерите на norwaygrants.org


България ще получи 21.5 млн. евро по Финансовия механизъм на ЕИП. В него се включват Норвегия, Исландия и Лихтенщайн, заяви Любомир Дацов, заместник министър на финансите.

Приоритетните области по този механизъм са:
  • Защита на околната среда, включително градската среда чрез намаляване на замърсяването и насърчаване използването на възобновяема енергия.
  • Насърчаване на устойчивото развитие чрез подобряване на използването на ресурсите и тяхното управление
  • Опазване на европейското културно наследство, включително обществения транспорт и градското обновяване
  • Развитие на човешките ресурси, посредством насърчаване на образованието и обучението, укрепване на капацитета на административните и публични услуги на местните власти и техните администрации, както и на демократичните процеси, които ги подкрепят.
  • Здравеопазване и грижи за децата.

С проекти по механизма могат да кандидатстват всички публични или частни организации, както и неправителствени организации, които са регистрирани като юридически лица в Република България и действат в обществен интерес – например централни, регионални или местни органи, образователни/научни институции, екологични организации, доброволни и обществени организации и публично-частни партньорства.


Подкрепата за проекти по Финансовия механизъм на ЕИП е до 60% от стойността на проекта. Това съотношение може да се промени до 85% при положение, че е осигурено 15% съфинансиране на проекта от държавния бюджет, и до 90% за проекти на неправителствени организации, в случай, че проектът е в един от приоритетните и за двата финансови механизма (Финансов механизъм на ЕИП и Норвежка програма за сътрудничество) сектори.

Срокът
на този механизъм е също две години. Крайният срок за договаряне на проекти е 30 април 2009 г., а крайният срок за изпълнение на проектите е 30 април 2011 г. 

Повече информация за този механизъм може да намерите на: eeagrants.org; norvegia.bg и eufunds.bg.

Днес стартира също и националната информационна кампания по двете програми.

Първите регионални семинари от кампанията ще се проведат през януари 2008 г., а набирането на проекти по програмите стартира през следващия месец, заяви още Дацов.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...