„Йохан Свердруп“, норвежкото нефтено находище в Северно море, което започна работа през октомври, бързо се превърна в най-големия производител на петрол в Западна Европа с бърз ръст на продукцията. Въпреки това обаче нарастват съмненията за бъдещето на основната индустрия на Норвегия, тъй като страната не е открила нови полета, а все повече природозащитни групи и млади политици призовават за ограничаване на производството и дори за спирането му. „Екуинор“, държавната петролна компания на Норвегия и оператор на „Свердруп“, твърди, че петролът ще играе ключова роля в бъдещето на страната, макар че световните лидери обсъждат как да намалят глобалното затопляне, причинено от добива и изгарянето на изкопаеми горива.
„Надяваме се да открием още ресурси. Плановете ни включват проучвания в норвежкия континентален шелф за години напред. 20-30 кладенци на година ще бъдат проучени в близост до находището и до съществуващата инфраструктура, но ще търсим и допълнителни източници“, казва Арне Сигве Найлунд – директор по операциите на „Екуинор“.
„Йохан Свердруп“ показва как технологията може да помогне за по-чистото изпомпване на нефта и защо норвежките нефт и газ са важни в перспективата на климатичните промени. Находището получава цялото нужно електричество по 160-километров подводен захранващ кабел, който е свързан с хидроенергийни източници във вътрешността на Норвегия. По този начин нивото на емисиите на въглероден диоксид се редуцира до 0.67 кг на барел, сравнено със средното равнище за петролната индустрия 18 кг.
Норвегия, която посреща само 2 процента от глобалното търсене на петрол и е втори по големина доставчик на газ в Европа след Русия, се опитва да увеличи производството си на възобновяеми източници. „Екуинор“ планира да инвестира 15-20% от капиталовите си разходи в проекти за възобновяема енергия до 2030 г, като се фокусира върху офшорния вятър.