Няма данни за масовото завръщане на наши сънародници, живеещи или работещи извън страната. Това съобщи в предаването на БНР "12+3" председателят на Агенцията за българите в чужбина Росен Иванов, председател на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ).
Той обаче изказа очакванията си процесът да се обърне, защото има добри икономически условия. Беше също така обяснено, че страната ни е ценна с това, че заплатите тук са ниски и това е изгодно за бизнеса. Като подобен пример беше даден Китай, която е една от най-бързо развиващите се икономики в света. Икономиката на азитаската държава се базирала на нископлатения труд.
За завръщане на българите в родината водещ е икономическият фактор, каза още Иванов. Той обясни, че ако една държава е икономически стабилна и се развива добре, тя е привлекателна за всички хора и най-вече за тези, които принадлежат към нея като народност.
Около 50% от студентите, които учат в чужбина, се завръщат или имат желание да се завърнат в България. Това стана ясно от представените данни. Трудностите, които българските студенти изпитват в чужбина, са на първо време са свързани с чуждоезичната среда и с обществото, което е малко познато на нашите студенти.
Шефът на Агенцията за българите в чужбина коментира, че би било добре процесът на завръщане на студентите да бъде стимултиран. Той обясни, че наскоро е посетил музеите в Габрово и Трявна, където има изложени биографии на много хора от периода на Възраждането. Почти всички са завършили в чужбина и почти всички са се върнали в България.
Затова и България преживя своя Ренесанс и след Освобождението от 1878 година твърде бързо възстанови своята икономика и зае челно място в Югоизточна Европа по икономически ръст и по икономическа мощ. Добре би било и сега този процес да бъде стимулиран, каза Иванов.