„Размерът на трансферите за общините в бюджет 2012 е същият както преди две години. В същото време разходите за храна, за горива и други, чиито цени пълзят нагоре, тежат много". Това каза Гинка Чавдарова, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в България (НСОРБ), цитирана от Агенция „Фокус".
По думите ѝ допълнителните нормативни изисквания, свързани със здравословното хранене, утежняват още повече разходната част на общинските бюджети. „Специално за тези наредби настояваме в частта делегирани държавни дейности, държавата да си поеме ръста в разходите за храна, защото тя установява тези нормативни изисквания". В частта на местните дейности - за детските ясли и градини, ръстът трябва да бъде поделен - 50 на сто да е за сметка на общинските бюджети, 50 на сто да се поеме от държавата, смята Чавдарова.д
„Вторият приоритет на общините са здравните кабинети в училищата, там предложенията са минимизирани - около 4 млн. лева за извънкласни дейности, около 3 млн. за здравните кабинети, колкото да можем да отговорим на огромните потребности, които има в детските заведения", каза тя.
Спред Чавдарова на всички в местната власт е ясно, че трябва да бъдат солидарни по повод тежестите, наложени от кризата. Рано е да се говори за размера на местните данъци и такси, тъй като Общинските съвети са на етап формиране след изборите.
Всяка община сама за себе си ще трябва да преценява. Общините гледали, доколко е възможно, размерът на данъците и таксите да бъде реално събран и понесен от данъкоплатците. „Ако миналата година общините не се възползваха от по-високите граници на данъците, то беше не толкова от страх заради изборите, колкото от влиянието на кризата и оценката, която те направиха за платежоспособността на гражданите", каза Гинка Чавдарова.