В момента се обсъжда увеличаването на минималната работна заплата от 240 на 270 лева, но правителството все още не е взело окончателно решение. Това стана ясно от думите на заместник-министъра на финансите Владислав Горанов, който участва в днешното заседание на Съвета по икономически растеж към Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
През почивните дни министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов лансира идеята за увеличение на минималната работна заплата от 240 на 270 лева. Той посочи, че това би довело до 20 млн. лева по-големи постъпления от осигуровки в хазната.
Горанов обаче бе категоричен, че засега позицията на финансовото министерство е непроменена. Пенсиите също не бива да се увеличават нито догодина, нито през 2012 г., допълни Горанов, предаде Dariknews.bg.
Той коментира още:
Няма да се променят, в смисъл не се предвижда увеличение, да.
Цялата 2011 г. ?
Не, мен ако питате, и 2012 г. не трябва да се вдигат. Много ги вдигнахме, в година на криза особено.
А минималната заплата?
Нашата позиция е, че в решение 558. ние не смятаме, че трябва да се повишават. Дебатът за това върви. Засега Министерството на финансите не си е преразгледало позицията, че трябва тезо показатели да бъдат съхранени на нивата от тази година.
Акцизът върху рязания тютюн може да се увеличи от догодина. Причина за евентуалното увеличение на акциза са намалените постъпления от акциз върху цигари и изкривяването на пазара. Според Горанов предстои увеличение и на акцизите върху газьола, безоловния бензин и керосина.
Бензин и дизел ще поскъпнат с 2-3 стотинки следващата година, ако се приемат предлаганите ставки на акцизите. Поскъпването се налага заради ангажимента на България да достигне минималните нива на облагане на горивата в Европейския съюз, стана ясно още днес, предаде БНТ.
38 млн. лева ще влязат допълнително в хазната от ДДС, ако се уеднаквят ставките за туристическите услуги, стана ясно още от думите на зам.-министър Горанов, който представи промените в данъчните закони, които предстои да бъдат обсъдени, пред работодателските организации по време на Съвета за икономически растеж. Той представи идеята в туризма да се въведе еднаква данъчна ставка от 14 сто.
Това ще доведе до поскъпване със 7% на пакетните услуги и поевтиняване също със 7% на хотелските нощувки, когато не се реализират през туроператор. От бранша посочиха, че договорите за следващата година вече са подписани при сега действащата ставка и този печеливш сектор ще понесе тежък удар при нова стойност на ДДС.
Ето какво коментира още Горанов:
Минималното увеличение на акцизните ставки на горивата е съобразено с графика и е точно на минимумите по директива, т.е. не се предвижда изпреварващ ръст на някои от ставките. Там затова е толкова малко, тъй като има за цел само да достигне минималните нива по директива. Що се касае до оценките, правени за влиянието върху приходната част на ДДС, на измененията в ДДС, разбира се, елатичността ми е трудно да цитирам, с която са работили колегите при оценките. Тя е много трудно да бъде експертно оценена от специалисти в Дирекция "Данъчна политика".
Все пак сме гледали декларирания данък от двете групи - свободни настанявания и организирани от туристически пакети. Оценката, която са направили, разбира се - пак казвам, с всичката условност, че би могло да се промени по някакъв начин масата на облагане, е, че ако се приложи 14-процентната ставка, спрямо 2010 евентуалните повече постъпления са в размер на около 38 милиона. Ако се стигне до изравняване на ставките, т.е. премахване на облекченията по отношение на организираните настанявания, тогава се очаква допълнително около 70 до 78 милиона повече приходи.
Мнението на зам.-министър Горанов по отношение на тазгодишния бюджет може да намерите тук.