Тази сутрин служители на ОЛАФ, представители на прокуратурата и експерти на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) влязоха в ТЕЦ "Марица Изток" 2, предаде БГНЕС.
Целта на посещението е трите институции да се запознаят с документите и хода на развитие на проект "Изграждане на сероочистващата инсталация (СОИ) на блокове V и VI на "ТЕЦ Марица изток 2" ЕАД" (ИСПА/КФ мярка № 2001 BG 16 РРЕ 004).
Чрез него димните газове ще бъдат очистени от серен диоксид с най-малко 94% и двата блока ще бъдат приведени в съответствие с българското законодателство и изискванията на Директива 2001/80/ЕС за ограничаване на емисиите на определени замърсители в атмосферата от големи горивни инсталации.
На 12 декември 2008 г. беше сключен договор между "ТЕЦ Марица Изток 2" ЕАД, консорциум "Идреко-Инсигма" и Министерството на околната среда и водите (в качеството си на Изпълнителна агенция по ИСПА ) за "Изграждане (доставка и монтаж на съоръжения и оборудване) на сероочистваща инсталация към блокове V и VI на "ТЕЦ Марица Изток 2" ЕАД" за срок от 36 месеца.
За ефективна дата по изпълнение на договорените отношения бе определена 14 януари 2009 година. През септември 2009 година бе приет окончателният вариант на идейния проект за изграждане. Стойността на договора е 85 632 402.70 евро.
Припомняме че в края на миналата седмица министърът на околната среда и водите Нона Караджова заяви, че българската страна няма никаква вина в случая с тръжната процедура за изграждане на сероочистващи инсталации на ТЕЦ "Марица изток 2". Очаква се това кой носи вината да бъде уточнено, след като приключи проверката от страна на ОЛАФ по повод на подозирани измами и нередности в процедурата.
Караджова отказа да коментира дали страната ни вече е изгубила средства по проекта. Близо 36 млн. евро от средствата, нужни за изграждането на инсталациите, се покриват от предприсъединителна програма ИСПА.