Водещи политически и обществени фигури в ЕС изказаха сериозно несъгласие с идеята ОЛАФ (Европейската агенция за борба с финансовите измами) да стане напълно независима т.е. да не е обвързана с ЕК, предаде EUobserver. Идеята за подобно бъдеще на ОЛАФ е на председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу.
Десет години след създаването си ОЛАФ все още се бори с някои детски недостатъци, казаа председателят на агенцията Франц Херман Брюнер. Той призна, че има пропуски, че статутът на персонала на ОЛАФ е неясен, но отхвърли идеята агенцията да се откъсне напълно от ЕК. „Въпросът за независимостта се преувеличава”, коментира Брюнер и припомни, че националните агенции от типа на ОЛАФ са под шапката на някое министерство.
ОЛАФ е създадена през 1999 година след големия корупционен скандал, който доведе до падането на тогавашната ЕК с председател Жак Сантер. В политическата си програма за следващите пет години сегашният председател на ЕК Жозе Мануел Барозу иска агенцията да излезе напълно от шапката на Комисията. Позицията му се подкрепя от заместника му Александър Италианер, който е гласен за следващ комисар по въпросите на конкуренцията.
Статутът на ОЛАФ най-вероятно ще се промени веднъж щом бъде ратифициран Лисабонския договор – документът предвижда създаване на ново паневропейско прокурорско тяло и агенцията може да е част от него. При подобно развитие фигури като един от бащите на ОЛАФ – Херберт Бош, могат да подкрепят отделянето на агенцията от ЕК. „Докато няма обща европейска прокуратура и юридическите последствия се определят от страните-членки, ОЛАФ не трябва да е независима”, твърди Бош.