През 2016 г. Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) насочи вниманието си към мащабни транснационални разследвания. През изминалата година службата е приключила 272 случая и е започнала 219 нови разследвания. Издадени са 346 препоръки към съответните органи на държавите членки и на ЕС, което ще даде възможност за възстановяването в бюджета на ЕС на сума в размер на 631 милиона евро и за търсенето на съдебна отговорност от измамниците.
Успешно е съкратена още повече продължителността на разследванията си и те средно са приключвали за 18,9 месеца, което представлява нов рекорд за Службата.
Според ОЛАФ, обществените поръчки продължават да са привлекателно поле за изява на измамниците, които си служат с корупция и офшорни сметки за улесняване на измамите. Много случаи на измама в областта на обществените поръчки са транснационални, тъй като новите сценарии за измама често включват възлагащ орган от една държава-членка и участници в търговете от няколко други държави-членки, които възлагат дейността на дружества подизпълнители, които на свой ред са разположени в различни държави.
Безвъзмездните средства за научни изследвания и заетост представляват доходоносен бизнес, в който все по-разпространени са измамите с двойно финансиране и субсидиране на заетостта.
Престъпните мрежи използват сложни транснационални схеми за избягване на мита.
Естеството на контрабандата на цигари претърпя значителни промени през последните години, като контрабандистите се преориентират към трафика на т.нар. "евтини бели цигари", т.е. немаркови цигари.
Службата редовно играе водеща роля в договарянето на законодателни текстове относно защитата на финансовите интереси на ЕС срещу измами и корупция. През 2016 г. бе постигнат напредък по две важни инициативи в областта на политиката – в единия случай беше взето решение, че сериозните престъпления в областта на ДДС, свързани с щети в размер на най-малко 10 милиона евро, ще бъдат включени в приложното поле на директивата относно борбата с измамите, засягащи финансовите интереси на Съюза, по наказателноправен ред (т. нар. "Директива за защита на финансовите интереси").
Същевременно стана ясно, че при липса на единодушие Европейската прокуратура ще бъде създадена съгласно процедурата за засилено сътрудничество. OLAF и Европейската прокуратура ще работят заедно в тясно сътрудничество, за да се гарантира, че измамниците са не само идентифицирани, но ще бъдат и ефективно изправени пред правосъдието.