Министрите от страните от ОПЕК се събират днес във Виена на поредна конференция, за да решат въпроса за продължаване на споразумението за намаляване на добива на петрол. Действието на документа изтича на 1 юли 2017 г.
Споразумението з намаляване на добива между 24-те страни от ОПЕК и извън картела беше сключено през декември 2016 г. Според действащото споразумение, страните от петролния картел се ангажират с намаляване на добива на петрол с 1,2 млн. барела, а държавите извън ОПЕК – с 558 хил. барела, от които Русия поема съкращаване с 300 хил. барела. ОПЕК се задължава също така да не надвишава добива над 32,5 млн. барела на ден. Свиването на производството е спрямо дневния добив на черно злато от октомври 2016 г., когато при повечето страни имаше пиково производство.
Действащото споразумение предполага продължение с 6 месеца – до края на тази година.
В началото на месец май обаче двете страни, членуващата в ОПЕК Саудитска Арабия и извън ОПЕК – Русия внезапно съобщиха, че е необходимо продължаване на споразумението с 9 месеца.
Целта е от пазарът да се изтеглят за използване натрупаните излишъци от петролни запаси и те да достигнат до средното петгодишно ниво. В същото време се смята, че повишаването на цените на петрола, в резултат на сключеното споразумение би дало възможност на страните, които не участват в него и в частност САЩ да увеличат добива, което на практика обезсмисля действията на картела и нечленуващите в него страни.
Въпреки това ,частиците са категорични в намерението си за продължаване на действията си и довеждането им до край.
Сега страните, подкрепящи този документ са изправени пред изглаждане на вътрешните разногласия, свързани основно със срока за продължаване.
В сряда комитетът на министрите за мониторинг на изпълнение на петролните договорености реши да препоръча на страните участнички продължаване на срока на действие с 9 месеца - до 31 март 2018 г. По думите на руския енергиен министър Александър Новак, предвижда се и възможност за продължаване с още 3 месеца.
Ако се съди по направените досега изявления повечето страни са съгласни с продължаване на споразумението, но остава въпросът – кои са несъгласните.