Вторият тур на президентските и местните избори в България протече при спазване на основните граждански свободи, но има необходимост от по-нататъшно подобряване на изборния процес. Това се казва в позицията на Делегацията от наблюдатели на Службата за демократични институции и човешки права (СДИЧП) към Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
Наблюдателите на СДИЧП са забелязали проблеми при обработването и преброяването на резултатите от първия тур, както и неспособността на Централната избирателна комисия (ЦИК) да взема навременни и ефективни решения по особено важни въпроси.
Те отново изразяват и преди отблезявани опасения за купуването на гласове и оказване на натиск над избиратели и отбелязаха, че във връзка с първия тур властите са стартирали 106 разследвания по подозрения за купуване на гласове, се казва в официалното съобщение.
"Както и преди първия тур, кандидатите имаха възможност да агитират свободно и без неправомерни ограничения. Следователно, много е важно да се адресират постоянните твърдения за закупуване на гласове. Тези твърдения трябва да се разследват внимателно и дългосрочните препоръки трябва да се вземат под внимание", заяви ръководителят на делегацията от наблюдатели на ОССЕ/СДИЧП Вадим Жданович.
Обработването на резултатите от първия тур създаде особено големи проблеми в София, където някои секционни протоколи не бяха предадени в Общинската избирателна комисия (ОИК), а чували с чувствителни изборни документи бяха оставяни без охрана и предоставяни на неупълномощени лица, отчитат от ОССЕ. От организацията допълват, че някои от резултатите на местните избори са били публикувани едва пет дни след деня на изборите. Според тях множеството отговорности в изборния ден, комбинирани с липсата на професионален персонал и ресурси, са ограничили способността на ЦИК да обработва и да се произнася по постъпилите жалби и оплаквания.
В резултат на това ЦИК продължи да взима решения след тридневния законов срок, а в някои случаи изобщо не стигна до решения преди провеждането на втория тур, отбелязват от ОССЕ.
Гласуването на балотажа бе като цяло извършено по спокоен и методичен начин там, където наблюдателите на СДИЧП са присъствали в различни избирателни секции. По време на преброяването, не винаги се спазваха точните процедури което доведе до допълнителни проблеми с протоколите, се заключава в становището на наблюдателите от ОССЕ.