Победителят в надпреварата за Белия дом Барак Обама отправи своите първи думи към симпатизантите си от Демократическия блок, но и към целия американски народ, информира БНР. Той заяви: "Аз ви слушах, учих се от вас и вие ме направихте по-добър президент. С вашите истории и вашите борби аз ще се върна в Белия дом по-решителен и по-вдъхновен от всякога за работата, която ни предстои и бъдещето, което е пред нас".
Обама обясни, че пътят към втория мандат в Белия дом е бил труден и добави: "Вдигнахме се, успяхме да се върнем в борбата и в сърцата си знаем, че най-доброто за САЩ предстои".
Новият-стар държавен глава заяви, че са нужни компромиси, за да се движи напред страната. Той обеща да работи с лидерите и на демократите и на републиканците. Обама обясни още, че е говорил с опонента си Мит Ромни и го е поздравил. Демократът добави, че очаква с нетърпение момента, в който ще може да седне и да поговори с доскорошния кандидат за държавен глава за това какво могат да направят двамата за развитието на Америка. Това става ясно от информацията на в. "Уошингтън пост".
"Въпреки различията ни, повечето от нас имат определени надежди за бъдещето на Америка. Ние искаме децата ни да растат в страна, която може да им предложи най-добрите училища и също така най-добрите преподаватели. Искаме наследниците ни да живеят в Америка, която не носи тежестта на големи дългове, не е отслабена от различни неравенства и не е заплашена от природни опасности. Ние бихме искали да оставим една страна, която е уважавана по целия свят, и една нация, която е защитавана от най-силната армия в света", коментира още Обама. Той добави, че вярва в щедрата Америка, която предоставя възможности на децата на имигрантите.
Списъкът с противници на Барак Обама не свършва с Мит Ромни. В момента в него личат правителствата на Иран, Сирия и дори може би Китай, коментира агенция "Ройтерс". Преизбирането на Обама означава, че външната политика на САЩ ще следва досегашната линия. Остава обаче въпросът дали дипломацията ще може да ограничи ядрената програма на Иран и дали Израел и Америка ще прибегнат към въздушни удари спрямо азиатската държава.
Загубилият изборите Мит Ромни също изнесе реч. Той избра Бостън. В речта си републиканецът обяви, че е обадил и е поздравил президента Обама с победата му и признава, че кампанията на опонента му е заслужавала уважение.
Ромни коментира, че американската нация се намира в критична точка. Той добави: "Обръщаме се към нашите учители и професори. Разчитаме на вас не само да преподавате, но и да събудите страстта на децата ни към учене и откриване на нови факти и знания".
Републиканецът коментира, че е се кандидатирал за президент, тъй като е бил притеснен за Америка. Той добави, че му се е искало да получи възможност да води САЩ в различна посока. Американците обаче са предпочели друг лидер.
Според данни на CNN Барак Обама е бил подкрепен от 60% от американците на възраст между 18 и 29 години (опонентът му печели 37% от тези гласове), както и от 52 на сто от избирателите, които са на възраст между 30 и 44 години (Ромни е получил подкрепата на 45% от тях). Най-голямото преимущество на републиканеца идва от американците на възраст над 65 години - 56% от тях са подкрепили доскорошния губернатор на Масачузетс.