Американският президент Барак Обама официално оповести предложението на Белия дом за нови реформи във финансовата система на страната, предаде AFP.
Според Обама реформите са „най-значимите законодателни промени” във финансовата сфера от 1930 година насам. Те целят спирането на рецесията, задушаването на бъдещи кризи в зародиш, освобождаването на финансовата система от огромните дългове и по-внимателния й контрол.
"Ние нямахме избор кога и как да започне кризата. Но имаме избор в определянето на завещанието, което ще остави кризата", заяви американският президент.
Новите реформи на американската финансова система предвиждат създаване на Финансова агенция за защита на потребителите, която да предпазва американските граждани от взимането на прекомерни кредити или ипотеки, които не могат да изплатят. Освен това Федералния резерв получава и статут на централизиран надзорен орган, който ще следи дейността на големите банки и други ключови финансови институции. Ще се закрие и Управлението по надзора на спестовните влогове (OTS) и ще се наложат по-строги изисквания относно капитала и ликвидността на най-големите финансови компании.
За да влязат в сила новите норми е необходимо одобрението на Конгреса.