Американският президент Барак Обама поиска промяна на тона в отношенията с Мексико, но поне засега не се отбелязва прогрес в по отношение на борбата с наркотрафика и забраната за влизане на мексикански камиони на север от границата със САЩ.
Обама стартира своята втора визита в Мексико като президент на САЩ с разговор с мексиканския държавен глава Фелипе Калдерон, предаде AP. Обсъжданите теми засягаха сътрудничеството между двете страни в областта на търговията, в борбата със свинския грип и с наркотрафика. Разговорът се състоя точно преди тристранната среща между САЩ, Мексико и Канада, на която присъстваше и канадският премиер Стивън Харпър.
По време на срещата между Обама и Калдерон мексиканският президент повдигна въпроса за изпълнението на тригодишната програма за борба с наркотрафика, известна под името Merida. Програмата е на стойност 1.4 млрд. долара, но един от траншовете на стойност 100 млн. долара беше блокиран от Конгреса в САЩ заради опасения от злоупотреби от страна мексиканската армия. Щатските закони задължават Конгреса да блокира част от финансирането докато Мексико не спазва човешките права в борбата с наркокартелите. Обама увери Калдерон, че се работи върху доклад, който показва усилията на Мексико да предотврати злоупотреби с правата на човека в борбата с картелите.
Заради войната с картелите в Мексико са загинали над 11 хил. души. Много от градовете в страната са на практика под обсада, а убийствата, свързани с наркотици, се разпростират вече в САЩ и дори към Канада.
По време на срещата с Обама мексиканският президент не пропусна да му припомни, че трябва да спази обещанието си да пусне отново мексиканските камиони на американска територия. Споразумението за свободна търговия в Северна Америка задължава САЩ да даде свободен достъп на мексикански камиони още от 2000 година, но вътрешната американска опозиция забави процеса до 2007 година, когато беше направен и пробив. Но предвид яростната опозиция от профсъюзите Обама подписа закон, който прекрати финансирането на програмата. В отговор Мексико наложи мита върху вноса на доста американски стоки – от плодове до перални машини.