На 15 август ад-хок комисия на облигационерите на "Кремиковци" официално обжалва решението на Софийския градски съд от 6 август. Със своето решение съдиите обявиха „Кремиковци” АД в несъстоятелност, считано от 31 декември 2005 година. Ако влезе в сила, решението на Софийския градски съд ще засегне интересите на кредиторите в завода, привлякъл едни от най-големите чуждестранни инвеститори в България.
Решението на съда неминуемо ще доведе до допълни усложнения при привличането на чуждестранни инвестиции в страната. Това се казва в съобщение на облигационерите, притежаващи ценни книжа на стойност 325 млн. евро от българския стоманодобивен гигант.
Облигационерите заведоха иск срещу „Кремиковци” относно облигациите, емитирани на 4 май 2006 година. Мениджър на емисията е Merrill Lynch. На 21 юли 2008 година Високия съд във Великобритания отсъди в полза на облигационерите. „Кремиковци” дължи пълната стойност на облигациите плюс натрупаните лихви и такси.
България е член на ЕС и решенията на британския съд автоматично и без право на обжалване трябва да влязат в сила на територията на страната, се казва още в съобщението на кредиторите на „Кремиковци”.
Кредиторите на стоманодобивния завод се опасяват, че неправилното съдебно решение на Софийския градски съд, а именно, че неплатежоспособността на „Кремиковци” АД предшества издаването на облигационния заем през 2006 година, е направено с цел да бъдат лишени от правата им, произтичащи от договора за покупката на книжата. Целта на това решение е някой да се възползва от покупката на активи на „Кремиковци” на несправедливо ниска цена.
Несъобразяването с решението на Високия съд няма да остане тайна за международния бизнес, предупреждават облигационерите.
На среща на акционерите на 6 април 2006 година българското правителство, което притежава 25% от акциите на металургичния комбинат, е гласувало в полза на издаването на облигации на стойност 325 млн. евро. Всъщност правителството се е възползвало от емисията, тъй като с получените средства е платило част от данъците, мита и социалните осигуровки, дължими от „Кремиковци”.
„Делото Кремиковци” може да се окаже положителния пример, който да покаже прозрачността и прогреса на българската правна система. От друга страна може да се окаже поредното доказателство на думите, написани в последния доклад на ЕС. Това е златна възможност за българското правителство”, заявяват акционерите.