Обмислят създаването на регионален иновационен хъб в София

22.07.2016 | 12:15
по статията работи: econ.bg
В момента в Западна и Северна Европа действат 5 такива центъра
Обмислят създаването на регионален иновационен хъб в София
Снимка: Thinkstock/Guliver

Иновациите са в основата на визията ни за развитие на икономика, базирана на знанието и създаваща висока добавена стойност. София има потенциала да се превърне в регионален иновационен хъб – имаме значителен човешки капитал, водещи научни институции и не на последно място предприемачи с добри идеи. Това посочи министърът на икономиката Божидар Лукарски на среща с представители на водещи европейски университети и членове на Европейския институт за иновации и технологии (EIT). Те са на посещение у нас за проучване на възможностите и подготовка на София за установяването й като регионален иновационен център в рамките на европейската мрежа на EIT.

В делегацията са включени представители на Imperial College London, Великобритания, Университета в Тренто, Италия, Техническия университет в Делфт, Холандия, Кралския технологичен институт в Стокхолм, Швеция и Технически университет – Карлсруе, Германия. 

Инициативата на Европейския институт за иновации и технологии се фокусира върху създаването на центрове за иновации (Knowledge and Innovation Communities – KICs), които адресират няколко основни предизвикателства на европейско ниво – дигитална трансформация, енергийна ефективност, климатични промени, науки за живота и устойчиво използване на суровини. В момента в Европа действат 5 такива центъра, които са концентрирани в Западна и Северна Европа. „Подобен механизъм за насърчаване на иновациите все още не съществува в Югоизточна Европа, а това определя сериозни възможности за България, която има значителен иновационен потенциал“, посочи Проф. Маурицио Маркезе, вицепрезидент на Университета в Тренто, Италия и директор на иновационното звено в сферата на дигиталната трансформация (Inno Digital) на EIT.

Визията за изграждане на регионален иновационен хъб в София е от ново поколение и предвижда интегрирането на две от дефинираните направления на EIT - дигитална трансформация и иновации в сферата на енергетиката. Това са и два от приоритетите, които българското правителство си поставя за развитието високотехнологична и базирана на знанието икономика.

“Чрез подобно интегриране на областите се създава изцяло нова форма на cross KIC колаборация, която открива много нови възможности”, посочиха още представители на водещите европейски университети.

През септември предстои посещение на официална бъргарска делегация в централата на EIT в Будапеща, където ще бъде представен проектът за изграждане на инновационния хъб в София.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 04.11   1429 г. – Арманяк-бургундска гражданска война: Жана д'Арк освобождава Сен Пиер льо Мутие. 1501 г. – Катерина Арагонска (по-късно първа съпруга на Хенри VIII)...