"В сегашната напрегната ситуация в Европа България се представя добре с намаления си бюджетен дефицит, с държавния дълг и с изпълнението на публичните финанси. Тази информация е най-добрият аргумент, който страната може да представи, когато се обсъжда бъдещето на европейската солидарност, включително в земеделието и Кохезионната политика". Това заяви европейският комисар по бюджета и финансовото планиране Януш Левандовски след среща с вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков.
Експертът допълва, че усвояемостта на европейските средства в България се подобрява и тенденцията се очертава да бъде положителна. Най-важна остава обективната икономическа прогноза на Брюксел за страната ни до 2020 година. Изгледите са добри, затова страната ни може да разчита на не по-малко средства от предвидените в сегашния програмен период, съобщиха от Министерството на финансите.
Еврокомисарят обаче не може да посочи какви са точните числа, защото разпределението ще зависи от икономическата прогноза за бъдещото развитие на държавите-членки през периода 2014-2020 г., предаде БТА.
"За Европейската комисия е много важен политическият ангажимент за стабилни и здрави публични финанси, който категорично виждаме в България", изтъкна още еврокомисарят. Левандовски посочи, че държавата също трябва да помогне за увеличаването на средствата с усвояването на вече отпуснатите в бюджетния период 2007-2014 г. финанси. По-думите му сега усвояването "не е напълно удовлетворително".
Януш Левандовски съобщи и, че има официално предложение да се въведе нов източник на доходи както за националните бюджети на държавите членки, така и за бюджета на ЕС, това е данък върху финансовите транзакции в размер на 0,1% от стойността на транзакцията.
Според еврокомисаря, въвеждането на такъв данък е по-безболезнената алтернатива за България, в сравнение с други предложения за осигуряване на нови приходи в бюджета на ЕС. Планът за въвеждане на финансовите транзакции, който е по идея на председателя на ЕК Жозе Барозу, ще се обсъжда на 23 октомври, когато ще се проведе извънредна среща на европейските лидери. Таксата върху покупко-продажбата на акции и облигации, която може да бъде въведена от 2014 г., ще помогне за събирането на между 30 и 50 млрд. евро годишно в европейския бюджет.
Еврокомисарят коментира и въпросите, свързани с преките плащания за земеделските стопани и данъка върху финансовите транзакции. България върви към увеличение на преките плащания за земеделските стопани на единица площ и може да очаква видимо увеличение на тези преки плащания, макар и да не се постигне изравняване във всички държави-членки до еднакъв размер, посочи Левандовски. Според него такова изравняване в момента е политически непостижимо.