Продължават спасителните операции в Хасково
Продължават спасителните операции в Хасковска област след обявеното вчера бедствено положение.
Успокоява се обстановката и в наводненото село Бисер, съобщи тази сутрин за БТА областният управител на Хасково Ирена Узунова. Хората, чиито жилища най-много пострадаха от водната стихия, са настанени на топло. Те получават продукти от първа необходимост. В Свиленград са евакуирани 75 души от наводнен краен квартал. Те са настанени в болница и в дневния център.
Днес усилията ни са насочени към осигуряване на водоноски за селищата без вода в областта, с помощта на Министерството на отбраната, посочи Узунова.
Около 70 военни и служители на МВР с 12 специализирани автомобила продължиха с отводняването и претърсването на къщите през нощта. Продължава снабдяването на хората от селото с храна и вода, очаква се с тях да се срещнат и психолози.
Осигурен е фураж за живите животни, останали в селото. Ветеринарите започват опис и изваждане на удавените животни, които ще бъдат евакуирани към екарисажа в Шумен. Предстои да бъде направена и дезинфекция на селото, съобщи министърът на земеделието Мирослав Найденов.
До момента ветеринарните власти са извадили около 120 животни – крави, телета, свине, овце, кози и магарета. Според ветеринарните служители ще са необходими още четири дни, за да бъдат открити измрелите животни. Всички собственици ще бъдат обезщетени, увери ресорният министър.
Уведомени са всички износители на живи животни, временно да преустановят износа за Турция до нормализиране на обстановката на ГКПП "Капитан Андреево".
Служителите на Областната дирекция по земеделие и общинската служба започват опис и на унищожената селскостопанска продукция. Пострадалите хора ще бъдат обезщетени. В момента са осигурени дърва за огрев на населението, които са предоставени от горските стопанства, информира пресцентърът на МЗХ.
Поради трагедията, сплетяла жителите на селото, "Български пощи” ЕАД започват от днес по-ранно изплащане на пенсиите.
В Бисер живеят 266 пенсионери. По предварителен график изплащането на пенсиите в селото трябваше да стартира на 13 февруари, но предвид създадените извънредни обстоятелства, пенсиите ще бъдат изплатени за два работни дни - 7 и 8 февруари 2012г. Най-напред ще бъдат изплатени пенсиите на пострадалите от бедствието пенсионери, а след това на всички останали.
Междувременно броят на жертвите на вчерашната стихия достигна 9 души. 73-годишен мъж е получил удар в харманлийското село Лешниково при вида на давещите се животни в двора му.
По обед стана ясно, че се е скъсала дига на левия бряг на река Марица при свиленградското село Генералово. За това предупреди областният управител на Хасково Ирена Узунова. На хората беше препоръчано да се изтеглят на по-високите части от селата, защото водата се разлива към селата.
Обявиха имената на жертвите
Оповестени са имената на осемте загинали при наводнението в Хасковско вчера. Това съобщи сайтът haskovo.net като се позова на информация от областната администрация.
Удавените в село Бисер са четирима души. Издирват се още двама, като почти със сигурност се предполага, че са загинали, но телата им не са открити.
Жертвите от село Бисер, които са се удавили, са Иванка Карамфилова, Георги Сираков, Христо Христов, Ангел Стоянов. Край село Бориславци са загинали Георги и Недялка Бойчеви, които са паднали с джипа си от моста. Още не е ясно дали мостът е пропаднал от приливната вълна или те са паднали с колата от него. Загиналите на пътя от село Бисер към село Иваново, след като джипът им е затънал в калта, са Лиляна и Васко Делеви.
8 февруари ще бъде ден на национален траур
Правителството обяви 8 февруари 2012 г. за ден на национален траур във връзка с трагичната гибел на български граждани при наводнението на с. Бисер, област Хасково. За това информира пресцентърът на МС. Утре националният флаг на държавните институции ще бъде свален наполовина.
Премиерът Бойко Борисов коментира тази сутрин в ефира на bTV, че за за да се избегнат подобни бедствия, трябва да се отделят огромни бюджетни средства. До момента няма данни за нужда от помощ за пострадалите. Борисов припомни, че четирима министри са на мястото на трагедията, заедно с началника на Генералния щаб на Армията, на Гражданска защита и др.
"Въпросът беше кога ще стане. И цялата трагедия е, че не можем категорично да кажем, че няма пак да стане”, каза Борисов. По думите му не става дума само за бездействие, а и за безстопанственост.
Оказало се, че има язовири, които не се водят на никого и ги няма на картата, че има язовири. Това стана ясно още от думите на Борисов, който визира липсата на данни за язовири и напоителни системи в земеделското министерство. Той допълни, че управлението на съоръженията трябва да се централизира.
За да се избегнат подобни бедствия, трябва да се отделят около 22 милиона лева. "Действително трябва много здрава ръка да се източат язовирите, защото сега е буря и наводнения и ни плашат, но лятото ще дойдат 40 градуса и ще бъдат животоспасяващи и за хората там, и за животните", завърши премиерът.
Вътрешният министър Цветан Цветанов обяви, че малките общински язовири са си направо безстопанствени. Според него големите водоеми имат 30% по-голяма вместимост,
за да побират евентуалното топене на снеговете.
Квартал "Герана” в Свиленград е в тежко положение, след като е бил наводнен от река Марица. 75 души са евакуирани от града. Нивото на реката е на критичния си максимум и може да се очакват
още заливания с вода.
Министърът на земеделието Мирослав Найденов апелира за минаването на язовирите под една шапка. Само така според него те ще могат да бъдат контролирани и следени за пукнатини на
стените.
"След толкова подадени жалби през годините за проблеми с язовира, общината е можела поне да го изпусне. Определено този водоем е общинска собственост”, каза Найденов.
Социалният министър Тотю Младенов допълни, че с пострадалите ще работят психолози.
Междувременно стана ясно, че президентът и върховен главнокомандващ Росен Плевнелиев ще посети Свиленград и Харманли, за да се запознае на място със ситуацията в най-силно засегнатите от наводненията райони. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Държавният глава ще провери организацията по евакуирането и условията по временното настаняване на бедстващите жители, както и извършените от поделения на Българската армия спасителни дейности.
Времето остава сериозно. Очакват се силен вятър, сняг и поледици
Оранжев код е обявен в 27 от 28-те области на страната за днес. В Благоевградска област единствено е обявен жълт код. Очакват се силен вятър, сняг и поледица, съобщиха от НИМХ.
Прогнозирани са метеорологични явления с голяма интензивност. Валежите ще са значителни и ще се образува съществена нова снежна покривка, която ще бъде между 20 и 50 см. С духащия из страната умерен и силен източен - североизточен вятър ще се образуват преспи и навявания. Пулсациите на вятъра в Източна България ще достигат и до 20-25 м.сек.
Температурите в по-голямата част от страната през деня ще остават без съществена промяна между -8° и -3°, понижавайки се в крайните югоизточни райони до 0°-1°. Вятърът в съчетание с отрицателни температури ще създава усещане за много по-студено време.
В планините ще вали сняг, като снежната покривка ще се увеличи поне с 30-50 см, а вятърът на места ще прави непроходими преспи. Ще бъде с видимост и под 10 м. Вятърът по билните части ще е от изток - бурен и ураганен. Температурите в слоя от 1200 м.н.в до най-високите части на Рила и Пирин около -12°, -15°. Бурния вятър в съчетание с отрицателни температури ще създава усещане за много по-студено време.
Още сутринта по Северното Черноморие ще вали сняг, по най-южното крайбрежие все още дъжд, но бързо ще премине сняг, информира БГНЕС.
*Информацията е актуализирана към 14.15 ч.