Заместник-министърът на финансите Боряна Пенчева се срещна днес с Питър Харолд, директор в Световната банка за централноевропейските и балтийските страни и експерти от Банката. Поводът на визитата на екипа от СБ е да бъде обсъден времевият график за годината в изпълнение на заложените в Стратегията за партньорство между България и Световната банка цели, с оглед на предстоящото гласуване на документа от Борда на изпълнителните директори на Банката.
Основна линия в партньорството на България със Световната банка през следващите три години ще бъде преобладаващо експертно-консултантска подкрепа от страна на Банката за изпълнение на очертаните приоритети в документа. Той обхваща три области - подкрепа на политиките, подкрепа в усвояването на средствата от ЕС и допълващо финансиране в области, в които има нужда от такова.
Стратегията за партньорство със Световна банка е още един инструмент, чрез който ще се помогне да се постигнат заложените цели в средносрочните стратегически документи на България - Националната програма за реформи и Конвергентната програма, каза Боряна Пенчева.
По време на срещата тя представи актуалната позиция на страната като подчерта, че България има стабилни публични финанси, което ще помогне да достигнем целта ни за ускорен икономически растеж, съобщиха от Министерството на финансите (МФ).
Заместник-финансовият министър прогнозира устойчив и стабилен икономически растеж, като плановете за тази година са той да бъде 3,6 на сто, а негов основен двигател е износът. Имаме предсказуема фискална политика, а от 1 януари България е страната с най-ниски данъци в ЕС и не се предвижда тяхното повишение, което е благоприятен фактор за привличане на чуждестранни инвестиции.
Дефицитът на България е един от най-ниските в Европа, като за тази година очакваме да е 2,5% от БВП, а за следващата да намалее до 1,5%, допълни зам.-министър Пенчева. Тя запозна експертите от Световната банка и с основните параметри на Пакта за финансова стабилност, който е инструмент за запазване на устойчива финансова политика и дългосрочна стабилност, запазване на нивата на данъците, ограничаване на ролята на държавата и гарантиране стабилна бюджетна позиция, като дефицитът се ограничи до 2% от БВП.
Зам.-министър Пенчева подчерта още, че от първостепенна важност за страната са инвестициите в инфраструктура - пътна, транспортна, екологична и иновационна, като в тази посока следва максимално да бъде ускорено усвояването на европейските фондове. Питър Харолд посочи, че е видим напредъкът на страната в реалното усвояване на евросредствата, а Стратегията за партньорство е един иновативен инструмент, чрез който Световната банка ще съдейства за ускоряването на процеса.