Общините вече ще се разпореждат с непотърсените земеделски земи. Това съобщи министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов по време на среща с над 50 общински кметове.
Става въпрос за промяна в досегашния член 19 на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ), която е вече в сила. В преходните и заключителни разпоредби на закона за допълнение и изменение на ЗСПЗЗ е записано, че общинските съвети продължават обаче да са задължени да предоставят общинска земя в следните няколко случая: първо - при признато право на собственост на собственици, които още не са идентифицирали (посочили) реалните граници на имотите си, второ - при изпълнение на съдебни решения за признато и присъдено право на собственост, както и в трети случай, при който се обезщетяват собственици, на които имотите не могат да бъдат възстановени в реални граници (съгл. действащия чл.10б от ЗСПЗЗ). Тези собственици се обезщетяват според съответния казус със земя от държавния поземлен фонд, поименни компенсационни бонове или от общинския поземлен фонд, там където няма земи от ДПФ.
Досега с общинския поземлен фонд се е разпореждало Министерството на земеделието и храните. Оттук нататък с последните промени на ЗСПЗЗ ще го правят кметовете. Надявам се, че това ще става с цялата необходима отговорност и няма да има злоупотреби и да се продава земята, коментира Найденов. Той подчерта, че това е първият реален акт на децентрализация в администриране на поземлените отношения, към което ни приканват и от Европейския съюз.
Кметовете могат да ползват този фонд и за реализиране на бизнес проекти, както и като компенсаторен механизъм при начинания с общинско участие, стана ясно още по време на срещата днес. Земята ще може да се дава и за обработка под аренда. Председателят на Националното сдружение на общините Дора Янкова от своя страна заяви, че мярката е определено антикризисна и ще подейства благоприятно на местните икономики, става ясно от информацията на земеделското министерство.