Общините ще се наложи да платят милиони левове санкции, за да бъдат възстановени плащанията от Брюксел по програмата “Околна среда”. Това съобщават от Министерството на околната среда и водите, цитирани от “Труд”.
Глобите ще бъдат наложени заради нарушения при обществените поръчки за периода 2010-2013 г. Санкции ще има за общините, по чиито проекти са открити пропуски, което означава, че сумите трябва да се покрият от местните бюджети, а не от държавния бюджет.
От МОСВ обаче не съобщават колко и кои общини ще бъдат засегнати и за какви суми става въпрос. Според правилата при нарушения на обществените поръчки се налага най-високата санкция - 25% от отпуснатите европари. Тъй като проектите са големи, в доста случаи сумата надхвърля общинския бюджет и може да изправи местната власт пред фалит.
До скоро министърът на околната среда Искра Михайлова твърдеше, че вероятно ще бъде наложена т.нар. плоска корекция или глоба на цялата програма. Така част от нея щеше да се покрие от държавния бюджет, защото според Михайлова виновни са не само кметовете, но и държавните институции, които са одобрили и следят поръчките.
Последно Михайлова прогнозираше, че глобата ще е поне 110 млн. лв. “Все още нямаме официална информация, но неофициално разбрахме, че позицията на министерството се е сменила и ще има индивидуални корекции. На тръни сме”, коментира изпълнителният директор на сдружението на общините Гинка Чавдарова.
Припомняме, Европейския съюз спря плащанията по ОП “Околна среда” през ноември 2013 г. заради незаконно смесване на критерии за подбор и показатели за оценка, намаляване или удължаване на срока за получаване на оферти, ограничително изискване за членство в Централния професионален регистър на строителите без допускане на еквивалентно членство и неравно третиране на участниците.
От МОСВ са направили проверки на тези нарушения и всички 250 поръчки за 2010-2013 г. “Бяха открити случаи на цитираните нарушения, като бенефициентите ще бъдат санкционирани чрез финансови корекции”, посочват от ведомството.
Информацията за проверките и за предприетите мерки за повишаване на контрола е изпратена до Еврокомисията още на 2 април.