Голяма част от жилищните сгради у нас нямат технически паспорт. Поради това е много трудно да се състави статистика колко точно са потенциално опасните сгради и такава отсъства, каза пред bTV директорът на дирекция "Технически правила и норми" в Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) Виолета Ангелиева.
Строителните документи на старите панелни блокове също не могат да бъдат открити и това оставя въпросът за сигурността им неуточнен и несигурен.
В Перник след земетресението от 22 май част от сградите не издържаха и поддадоха. Именно затова отново се лансира темата за сигурността на жилищата и „техническите паспорти“.
"Техническият паспорт е неразделен документ от строителните книжа за дадена сграда, който включва освен основните технически характеристики на строежа и всякакви инструкции за безопасната му експлоатация, и мерките, които трябва да се изпълняват по време на живота на тази сграда”, уточни Ангелиева.
Паспортът е задължителен за новостроените сгради. Проблемът е по-скоро в старите, като например 30-годишните панелни блокове. Пред такава ситуация са изправени собствениците на панелни апартаменти в цялата, които няма как да си сигурни в безопасността на сградата, в която живеят.
"На практика трябва да се възстановява всичко, но в началото на месец юли ние обявяваме открит конкурс за изготвяне на проекти за всички панелни секции за София”, обяви пък главният архитект на София Петър Диков.
Около 230 хиляди панелни жилища в столицата ще бъдат огледани напълно безплатно, но изкарването на техните паспорти ще трябва да бъде поето финансово от техните собственици.
От МРРБ припомнят, че при саниране на жилищните блокове издаването на технически паспорт е напълно безплатно. Крайният срок за сградите над 15 метра е 2014 година.