Около 300 млн. лева собствени средства би струвало на България включване в проекта "Южен поток". Това заяви в предаването "Седмицата" на Дарик радио министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Той обаче допълни, че страната ни предпочита тези пари да бъдат инвестирани в други проекти, а участието в газовата тръба да бъде основно със заеми.
Намалението на цената на руския природен газ с 11 на сто от 1 април ще влезе в сила тогава, когато страната ни подпише окончателно споразумението за газовата тръба, което трябва да стане до 15 ноември.
В акционерното споразумение и в заданието за предпроектното проучване е записано до 30% собствено участие. По този повод министърът обясни: "Ние нямаме особено желание да извадим 30% собствени средства, за да ги инвестираме в този проект. Ако проектът е 1 милиард евро грубо, това означава около 300 милиона евро, което разделено на 50 процента акционерно участие на БЕХ и "Газпром", означава 150 милиона евро от страна на Българския енергиен холдинг - това са 300 милиона лева".
Преди седмица стана ясно, че руският газов монополист "Газпром" може да финансира строителството на българската част на газопровода "Южен поток" в замяна на бъдещите плащания за транзит. Това съобщи РИА "Новости", позовавайки се на близък до проекта анонимен източник. Според информация на Лента.ру тези мерки могат да бъдат приети включително и поради факта, че България не може да си позволи да плати за построяването.
В началото на месец беше обяснено, че Русия има нови искания по финансовия модел на „Южен поток”, за да подпише споразуменията за отстъпка в цената на природния газ. Руската страна е настояла да се подпише протокол, с който България да се обвърже и вземе окончателно инвестиционно решение за „Южен поток” до 15 ноември.