Омразата като забавление завладява социалните мрежи

29.09.2011 | 11:47
по статията работи:
80% от учениците в допитване смятат, че изпращането на агресивни електронни съобщения е просто за забавление
Омразата като забавление завладява социалните мрежи

80% от учениците смятат, че изпращането и получаването на агресивни електронни съобщения в повечето случаи е просто за забавление. Това сочи изследване на Националния център за безопасен интернет при фондация "Приложни изследвания и комуникации", съобщи ръководителят на центъра Георги Апостолов. Допитването е проведено през Интернет сред 213 деца на възраст 12-18 години, 33 родители и 1033 учители в периода август-септември 2011 г., предаде БГНЕС.

Повече от половината от учениците споделят, че са изпращали обидни или унизителни съобщения на непознати с цел да се позабавляват на чужд гръб, сочат още резултатите.

Организирането на протести през социалните мрежи и инцидентите в редица градове в страната през последните дни заострят вниманието върху ролята на Интернет в насаждането на омраза и подбуждането към насилие.

Отговорите на родителите и учителите показват, че техните представи за поведението на децата в Интернет са много близки до действителното поведение, за което споделят учениците, с едно изключение - възрастните подценяват колко често децата се отнасят агресивно с непознати.

Проучването демонстрира, че повечето деца с агресивно поведение в Интернет нямат преднамерено желание да наранят другия. Дори когато съобщенията са обидни или унизителни, и двете страни ги възприемат като безобидна шега.

Изглежда, че в дигиталното общество се е зародила култура "омраза за забавление", функционираща като среда, в която децата експериментират със своята идентичност, социалните рамки и норми чрез отъждествяване с негативното, смятат авторите на изследването.

За съжаление възприемането на тази форма на насилие като безобидна може да обясни и липсата на по-сериозно отношение от страна на много възрастни в случаите, когато онлайн насилието прерастне в онлайн тормоз. Още повече, че приемането на тази култура води до изкривяване на самите социални норми и води до още по-шокираща онлайн-агресия и още по-силно изразено агресивно поведение.

Ефективни мерки за справяне са промяната на действащите нагласи чрез обучение на децата в ненасилствена комуникация, развиване и обогатяване на техните социални умения, както и утвърждаване на позитивни социални норми в Интернет пространството, коментират още от Националния център за безопасен интернет.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...