Пламен Орешарски: До този момент не сме инкасирали загуба на европейски средства
До този момент не сме инкасирали загуба на европейски средства. Това заяви министърът на финансите Пламен Орешарски по време на дебатите по вота на недоверие на правителството.
Орешарски призна, че фокусирани върху изграждането на програмната институционална и функционална рамка, представляващи съвършено нови за нашата страна структури, документи и функционални връзки, управляващите са се натъкнали на редица проблеми в предприсъединителните фондове.
“Поради това част от мерките там са временно спрени. Аз обаче запазвам своята убеденост, че усилията на администрацията, такива каквито ги наблюдаваме последните няколко месеца, ще направят всичките хипотези за загуба на средства излишни“, каза финансовият министър.
Орешарски припомни, че през 2007 г. постъпленията от Европейската комисия възлизат на 1 098 млн лева по всички оперативни и предприсъединителни програми. В същото време вноската, която сме направили в бюджета на Общността, е 595 млн лева. Нетният приток за страната ни възлиза на 503 млн лева, посочи министърът.
За тази година само за 7 месеца постъпленията са в размер на 1 297 млн. лева под формата нааванси по оперативните програми и плащания по всички други предприсъединителни програми, каза Орешарски. Той допълни, че до момента вноската на България възлиза на 392 млн. лв.
“Очакваме до края на годината да платим сума от порядъка на 650 млн. лв. Съвсем очевидно е, че при каквото и да е бъдещо развитие, страната не може да изпадне в състояние да бъде нетен донор, затова нека не спекулираме с тази тема“, каза Орешарски.
Той припомни, че България е 11 страна от 27 в ЕС, чиято националната стратегическа референтна рамка е одобрена. Малко след това са били одобрени и всички 7 оперативни програми. Орешарски посочи, че одобрената национална стратегическа референтна рамка е първият за страната ни мащабен програмен документ в дългосрочен план, изготвен както от администрацията, така и от структурите на гражданското общество.
Меглена Плугчиева: Днешните дебати по вота на недоверие бяха повече обидни, отколкото сериозни
Очаквах по-обоснована и сериозна критика на опозицията. Също така очаквах повече отговорност и реализъм от хора, които са на върха на държавата. Това каза от своя страна вицепремиерът по усвояване на европейските фондове Меглена Плугчиева.
По думите й днешните дебати по вота на недоверие са били повече обидни, отколкото сериозни. Това не отговаря на обществените очаквания, смята вицепремиерът. Според нея докладът на Европейскта комисия се подценява.
Плугчиева призна нуждата от координация и по-добър синхрон между институциите. Тя припомни, че създаването на нейния пост е реализация на политическата воля на правителството да отговори на критиките на ЕС.
Тя посочи, че Полша също връща средства, но никой не прави трагедии от това. В България тези грешки веднага се отчитат като национална драма. “В управлението има нужда от здрав разум, професионализъм и знания”, каза Плугчиева. Тя допълни, че опозицията не спазва обещанието си да провежда срещи с нея. Изключения са Йордан Бакалов (ОДС) и независимата Мария Капон.
“България и българските граждани консолидирахме усилия е превърнахме датата 1 януари 2007 година в национална кауза. Това стана факт, защото успяхме да убедим партньорите ни от ЕС в нашите усилия”, допълни вицепремиерът.
Петър Мутафчиев: В ОП "Транспорт" няма сериозни проблеми
В Оперативна програма „Транспорт” няма сериозни проблеми, които да заплашват усвояването на средствата от Кохезионния фонд. Това каза на дебата по вота на недоверие към кабинета „Станишев” министърът на транспорта Петър Мутафчиев.
Според Мутафчиев лъжлива е тезата, че има решение за спиране на финансирането на ОП „Транспорт”. „Винаги съм се чудил може ли и отговорно ли е опозицията да разпространява слухове. Когато се поднася една лъжа, втора лъжа, то това няма как ЕК да не се повлияе и да не каже, че ще ни проверява. Това няма как да не повлияе на имиджа на България”, заяви Мутафчиев. Той призова опозицията да не петни името на България с лъжливи тези.
От 1 януари 2008 г. има препоръка към българското правителство да не се подписват договори, докато не се отстранят пропуските в пътния фонд, обясни министърът.
Ивайло Калфин: Досега не са доказани злоупотреби със средства със средства от еврофондове
"Досега в България не са доказани злоупотреби със средства от еврофондовете", заяви вицепремиерът Ивайло Калфин по време на дебатите в парламента. По думите му това, което обединява опозицията за този вот на недоверие е желанието за власт. Според него ако се стигне до предсрочни избори има риск от загуба на евросредства.
Председателят на вътрешната комисия в Народното събрание Минчо Спасов от НДСВ предупреди, че ако не се вземат необходимите мерки по критиките в евродокладите, коалицията може да не се окаже безкрайна. За "жълтите" депутати докладите били "червена лампа" за минали, настоящи и бъдещи управление.
В статията са използвани материали от Агенция "Фокус", Дарик радио и БГНЕС