В Западна България ще бъде ограничено производството на енергия от възобновяеми източници от понеделник (25 май), съобщиха от ЧЕЗ. Това става по разпореждане на „Електроенергийни системен оператор“ (ЕСО). Така между 10 и 17 ч. днес всички ВЕИ-централи в региона, които са присъединени към мрежата на ЕРП-то, ще бъдат ограничени да произвеждат ток с максимум 50% от капацитета си.
Мярката се въвежда за четвърти пореден ден. За първи път такъв режим беше наложен през миналия петък, а след това и за двата почивни дни. Причината е в ниското потребление на електроенергия у нас, както и в намаления износ, съобщава iNews. За такива евентуални нужди от намаляване на производството от зелените централи предупреди още преди две седмици изпълнителният директор на ЕСО Иван Йотов.
Тогава той съобщи и че вече са били въведени подобни режими в големите ТЕЦ-ове в комплекса „Марица Изток“. Очакваше се и АЕЦ „Козлодуй“ също да работи с намалена мощност, след като бъде включен блок 5, който до 18 май беше в планов годишен ремонт.
Това вече е факт. Според диспечерските данни на ЕСО към 10:50 ч. днес товарът по мрежата е 3899 мегаватчаса на час. Вижда се също и че натоварването на Първа атомна, която разполага с максимална мощност от 2000 мегавата, е 1830. В същото време значително под максималния капацитет са и товарите при големите ТЕЦ-ове.
Сред централите, използващи възобновяеми източници, с най-голямо натоварване са фотоволтаичните – 408 мегавата. Така те осигуряват малко над 9% от нуждите на България от ел.енергия. На второ място се нареждат големите ВЕЦ-ове с 394 мегавата, а малките водни централи осигуряват още 153 мегавата. Централите на биомаса осигуряват 12 мегавата, а ветрогенераторите – 8. Общо ВЕИ-тата в България към този час произвеждат около 22% от необходимата на страната електроенергия.