Увеличение на минималните осигурителни прагове ще бъде средно с 4,2% за част от професиите у нас през следващата година. Затова са се договорили синдикати, работодатели и държавата при днешните преговори по минималния осигурителен доход (МОД) за 2015 г. Това обаче се отнася само за около една трета от професиите у нас и договорката е валидна за 39 от 85-те икономически дейности.
Най-голямо е увеличението в секторите "Производство на електрически съоръжения - 12.6%, "Производство на изделия от други неметални минерални суровини" - 12.5% и "Въздушен транспорт" с 12 на сто. Сериозен ръст на осигуровките ще има и за работещите в „Производство на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти" - 11.3%. Над 5% е увеличението на МОД в металургията, дървообработващата и мебелната индустрия, птицепроизводството и търговията. В Строителството, енергетиката, хранително-вкусовата и пивоварната индустрия договорените увеличения са под 1%. Общият брой на осигурените лица в икономическите дейности със сключени споразумения е 987 947 души, т.е. малко над половината от заетите в икономиката.
За останалите неопределени МОД-ове за догодина преговорите продължават между синдикати и работодатели, обясниха от Българската стопанска камара. Представителите на синдикатите се обявиха за прилагане на вариант МОД-а да нарасне с 4,9% - средното увеличение на осигурителния доход за дейностите със споразумения. Аналогична позиция изказа и зам.-министърът на труда и социалната политика Румяна Георгиева, според която 4,9-процентно увеличение на МОД трябва да се приложи в секторите, в които в продължение на две години не са постигани договорености. Според представителите на работодателите, обаче, подобна диференциация е неприемлива и поставя в неравностойно положение отделните сектори на икономиката. БСК, БТПП и АИКБ категорично настояват за секторите без споразумения МОД да бъдат запазени на нивата от предходната година.