Осъдиха българин в САЩ за злоупотреби по програмата "Петрол срещу храни"

14.12.2007 | 09:22
по статията работи: Петър Чернев
През ноември тексаският петролен магнат Оскар Уайът получи присъда от една година и един ден затвор
Осъдиха българин в САЩ за злоупотреби по програмата "Петрол срещу храни"


Българският петролен търговец Людмил Дионисиев бе осъден на две години затвор условно за участието му в схема за даването на тайни подкупи на иракски служители в рамките на програмата на ООН "Петрол срещу храни", предаде Ройтерс,  цитирана от Дарик радио.

Присъдата беше произнесена от федерален съд, след като през август Дионисиев се призна за виновен по една от точките в обвинението - за контрабанда. Дионисиев направи признанието седмици преди да застане пред съд заедно с тексаския петролен магнат Оскар Уайът.

Според обвинителният акт 61-годишният сега Дионисиев е бил консултант на тексасеца Дейвид Чалмърс при купуването на иракски петрол за компаниите му "Бейойл Ю Ес Ей" и "Бейойл съплай енд трейдинг". При една от сделките през януари 2001 година Дионисиев казал на руския политик Владимир Жириновски, че една от компаниите на Чалмърс ще плати от негово име допълнително на Ирак над 546 хиляди долара за доставката на 1 820 000 барела петрол.

На съдебното заседание, когато бе произнесена присъдата срещу него, Дионисиев каза: "Това бе най-голямата грешка в живота ми".

 Асошиейтед прес цитира думи на съдията Дени Чин, че българинът е "най-малко виновният" сред обвиняемите по делото. Агенцията посочва още, че на Дионисиев е била наложена глоба от 5000 долара.

Ройтерс припомня, че обвиненията срещу базирания в Хюстън българин и другите подсъдими са свързани с условията, поставяни от иракските власти през периода 2000-2003 г. пред купувачите на петрол, че трябва да правят тайни плащания на водещи иракски фирми и държавни банки. Това е било в нарушение на програмата на ООН "Петрол срещу храни", според която всички приходи от продажбите на иракски петрол се контролират от ООН и се изразходват само за доставката на храни, медикаменти и други хуманитарни стоки за Ирак, допълва Ройтерс.

Чалмърс и двете му компании също се признаха за виновни и очакват присъда. През ноември Уайът - най-изтъкнатият осъден по аферата - получи присъда от една година и един ден затвор. Преди това той се съгласи да внесе 200 хиляди долара в сметка на иракското правителство в Йордания.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...