На 1 май се отбелязва Международният ден на труда. В навечерието му представители на синдикатите у нас отбелязват, че все още актуални продължават да са въпросите за продължителността на работния ден и за заплащането на труда.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров каза за „Хоризонт“, че синдикатът настоява да се въведе т.нар. заплата за издръжка, чийто брутен размер според синдикалните сметки към момента е 1250 лева: „КНСБ настоява догодина, най-късно по-догодина, поне половината от български работници да получават заплата за издръжка, а с хоризонт до 2025 г. минималната работна заплата да стигне тези нива и наистина да можем да кажем, че в България няма работещи бедни“.
Президентът на Конфедерация на труда „Подкрепа“ Димитър Манолов заяви: „Ние приемаме като природни явления това, че работният ден е осемчасов, че работната седмица е петдневна, че хората получават пенсии, болнични, но това са неща, които хората преди нас, в някакъв смисъл и ние, нали, са постигнали с тежки борби и за да може да се радваме на тия придобивки трябва да внимаваме и да се борим за тях и в бъдеще“.
Синдикатите у нас за втора година няма да организират чествания за Деня на труда заради коронавирусната епидемия.
БСП ще отбележи деня с митинг-концерт под надслов: „Достоен труд - достоен живот“ в столичната Борисова градина и с различни прояви в цялата страна.
Президентът Румен Радев ще посети Първомай по случай празника на града. Държавният глава ще разговаря с представители на общинското ръководство, кметове на населени места в района, медицински работници и с представители на местния бизнес.
Отбелязването на Деня на труда в над 80 държави по света ще премине с протести срещу безработицата и ръста на издръжката на живот през последната година, предизвикани от световната пандемия от Covid-19.
В по-голямата част от света за втора поредна година Международният ден на труда се отбелязва в обстановка на ограничителни мерки заради пандемията от коронавирус. Освен това за изминалите 12 месеца се отчита увеличаване на нивата на безработицата в световен мащаб и показване на разходите за издръжка на живот. Безпрецедентно нарасна дистанционно полаганият труд.
Полицията в Германия е подготвена за възможни бунтове в столицата Берлин и на други места в страната. Очакват се демонстрации. Причината за напрежението сега е засилващото се неодобрение спрямо ограничителните мерки заради коронавируса.
В Париж ще се състои първомайско шествие. Както и през 2020 г. традиционният за този ден концерт в Рим ще се предава по обществените телевизия и радио.
Протести на работници са планирани в Индонезия и Тайван, където хората ще излязат по улиците, за да изразят недоволството си от трудовите реформи на правителството.