За поколения български студенти днешният ден е еуфоричен - това е студентският празник 8 декември. Сменят се поколенията и мотото Gaudeamus igitur, Juvenes dum sumus не може да не вълнува, защото означава младост и вълнение от ученето, което всеки сам е избрал, а и перспектива.
Така е от далечни времена - счита се, че студентският химн Gaudeamus igitur е използван още през XIII век и авторите му са неизвестни. Съвременният текст е написан от скитащия немски поет К. В. Киндлебен през 1781 г., а за мелодия е използвана по-рано създадена (1717) песен от Я. Г. Гюнтер, информира БГНЕС.
Студентският празник се чества официално у нас от 1903 г., когато се е отбелязвал 15 годишният юбилей на Софийския университет и датата става празник на всички студенти в България. Тази година България отбеляза 120 годишнината от създаването на Алма Матер - името, с което е призвано да се нарича само Софийският университет "Св Климент Охридски".
Отбелязването на празника е отменено след 1944 г. и е заменено със 17 ноември, когато се отбелязва Международния ден на студентската солидарност. През 1962 г. отбелязването на празника на 8 декември е възстановено. На заседание на Съвета на ректорите на 28 октомври 1994 г. е взето решение 8 декември да бъде неучебен ден и празник на българските студенти.