Централните банки на по-развитите източноевропейски държави пуснаха общо изявление, в което искат от инвеститорите да правят разграничение между тях и по-слабите икономики в региона, предаде EUobserver.
По-силните източноевропейски икономики се страхуват, че предупрежденията на различни влиятелни кредитни агенции и постоянните заглавия в пресата, описващи Източна Европа като високорисков регион, слагат всички източноевропейски държави под един знаменател. Тези "приравнявания" раздразниха най-вече Чехия и Полша, които не желаят икономическото им състояние да се свързва с това на Латвия и Унгария – двете страни-членки на ЕС, получили заеми от Съюза и МВФ.
В общото изявление надзорните финансови регулаторни органи в Чехия, Полша, България, Румъния и Словакия изразяват опасения, че общите изказвания за Източна Европа, в които не се взимат предвид особеностите на отделните икономики, действат като прокоба за икономически срив, която в крайна сметка ще връхлети и стабилните в момента източноевропейски държави. Особено опасни са изявленията за риска за активите на редица западноевропейски банки с мащабни инвестиции в Източна Европа, като информацията „често е непълна и подвеждаща и може да има негативен ефект за финансови институции, опериращи в региона”. Банките призовават инвеститорите да разграничават и страните-членки на ЕС от Източна Европа от тези, които все още не са влезли в Съюза.
В началото на февруари в отделни доклади кредитните агенции Moody’s и Standard & Poor’s предупредиха, че рейтингите на западноевропейските банки с поле на дейност в Източна Европа могат да бъдат занижени. Особено засегнати от световната финансова криза ще са България, Хърватия, Унгария, Румъния и прибалтийските държави, твърди Moody’s.