Откраднаха "Рибния буквар" на д-р Петър Берон от музея в Котел

03.04.2009 | 08:10
по статията работи:
Извършени са и претърсвания в домове на частни лица
Откраднаха "Рибния буквар" на д-р Петър Берон от музея в Котел

Мегаскандал разтресе възрожденски Котел. От местния историческия музей е изчезнал оригиналът на "Рибния буквар", написан от д-р Петър Берон, научи "Стандарт". Вместо него бандитите оставили копие.

"Да, така е. Оригиналът на "Рибния буквар" е подменен с копие", потвърди вчера директорът на полицията в Сливен комисар Чавдар Божурски. Той допълни, че заради скандалния факт е образувано досъдебно производство за кражба и за унищожаване на паметник на културата. Извършени са и претърсвания в домове на частни лица, каза още Божурски. Полицаят отказа да съобщи къде са правени обиските и дали това е ставало само в Котел или и в други градове. Оригиналният "Рибен буквар" има обозначения върху титулната страница. Тези маркери липсват върху книгата, която в момента е поставена във витрина в Котленския исторически музей.

Междувременно стана ясно, че специалисти в столицата направили експертизи и доказали, че оригиналът го няма в музея.

Книгата на д-р Петър Берон може да се счита за безценна, твърдят специалистите. Ако букварът бъде продаден на ценители в чужбина, неговият настоящ собственик може да вземе милиони, категорични са историци.

"Не мога да говоря, тъй като тече досъдебно производство"
, заяви вчера директорът на музея в Котел Пламен Мерджанов. В момента той не е в града, защото вчера се явява на изпит във Великотърновския университет, където учи право. Според Мерджанов полицията работи по две версии. Едната е изчезването на буквара да е станало, преди той да стане шеф на музея през декември миналата година. Мерджанов отказа да съобщи дали неговият дом е бил претърсван от антимафиотите.

До есента на миналата година директор на музея в балканския град е била Светла Радева, допълва "Стандарт". За разлика от Мерджанов, който е историк, Радева е специалист по руски език. След като била уволнена от общинското ръководство, тя е заминала за София. Заедно с Радева бил уволнен и съпругът й, който работел в Природонаучния музей в Котел. Не е ясно дали домът на семейството е бил претърсван. Стана ясно още, че музеят в Котел е бил оборудван с камери за видеонаблюдение едва през декември 2008 г.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...