Национален център по превенция на изоставянето започва дейност. Той е създаден със средства от третия сезон на реалити формата „VIP Brother" по Нова телевизия, съобщиха от фондацията „За Нашите Деца". По този повод община Пловдив и фондацията организират пресконференция утре.
По неофициална статистика, цитирана в пловдивските медии, повече от 20 са изоставените бебета само в отделението за новородени и недоносени деца в болница „Пловдив" от началото на годината досега. В момента медиците отглеждат 4 малчугана, които след изписването ще отидат в социален дом.
По данни на Държавната агенция за закрила на детето у нас изоставянето на деца в социални домове у нас продължава да е тревожна практика. Повечето от родителите оставят децата си, но не се отказват от родителските си права с тайната надежда, че някога ще имат възможност да се грижат за тях отново. Статистиката показва, че 97 процента от децата, които са настанени в социални домове имат живи родители и по-голяма част от малчуганите поддържат връзка със своите семейства, отчитат още от фондацията.
Статистиката показва, че у нас живеят 1 309 000 деца. 15% от децата на възраст под 15 години живеят в бедност. Детската смъртност все още е висока -10 на 1000.
Един от най-сериозните проблеми е ранната раждаемост - близо 12 000 деца годишно се раждат от майки под 20 г. Страната ни е и на първо място по аборти сред момичета и жени до 19 г. - 3890 за 2005 г. Рискът от изоставяне е най-голям при децата със самотен родител и в многодетните домакинства.
България заема и на едно от първите места в Европа по извънбрачни деца - всяко второ дете е с родители, които живеят без граждански брак.