Откриха десетия икономически форум за Югоизточна Европа

05.11.2008 | 20:05
по статията работи: econ.bg
Заедно срещу кризата е мисията на форума, заяви инистърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров
Откриха десетия икономически форум за Югоизточна Европа

Председателят на НС Георги Пирински, министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров и професорът по приложна икономика Стив Ханке откриха официално юбилейното издание на десетият юбилеен Икономически форум за Югоизточна Европа (ЮИЕ), съобщиха организаторите.

Форумът е ценен формат за обсъждане и съгласуване на бъдещото развитие на държавите в ЮИЕ, което е свързано с много предизвикателства, но и с много възможности, каза при откриването му председателят на Народното събрание Георги Пирински. По думите му трябва да се търсят съвместни действия за преодоляване на проблемите.

За официалното откриване на форума премиерът Сергей Станишев изпрати приветствие, в което отбеляза, че събитието създава условия за обмен на информация и предприемане на конкретни мерки. Забавяне на реалната икономика има, но тя остава стабилна, посочи още Станишев.

Желанието ми е регионите с общи усилия да устоят на промените в бизнес средата, каза министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров, който също присъства на официалния старт на форума. По думите му, въпреки прогнозите, че отражението на международната финансова криза в ЮИЕ ще бъде по-слабо, вече се забелязват и първите негативи - опасност от влизане в рецесия, забавяне на производството, трудности при покриване на дефицита по текущата сметка, негативно влияние върху пазара на труда и др.

Налице са обаче и положителни мерки, които правителството вече предприе, като повишаване на гаранцията по депозитите до 50 хил. евро. Според министър Димитров проектът за бюджет за следващата година също ще допринесе за стабилността, развитието на бизнеса и повишаването на инвестициите в страната. В условията на настоящите икономически предизвикателства, по думите му трябва да се наблегне на три основни неща.

На първо място той отбеляза максималното ускоряване на реализирането на съвместни трансгранични проекти в региона, които да компенсират свиването на бизнес активността, като например Дунав мост 2, Набуко, Южен поток и др. Втората мярка е свързана с бързо отпускане на държавни кредити на страните в региона. Трябва да се разработят също мерки за повишаване на стокообмена в региона, обясни той. Заедно срещу кризата е общата ни мисия, която ни е събрала на форума, каза министърът на икономиката и добави, че споделеният опит ще е от полза за бъдещето на всички.

За откриването на форума в България пристигна професор Стив Ханке, който е известен като бащата на Валутния борд у нас. Той успокои присъстващите, че това, което се случва в момента, не може да бъде сравнявано с Великата депресия от 30-те години на миналия век. В приветственото си слово проф. Ханке похвали страната ни за въвеждането на Валутния борд, без който по думите му днес нямаше да бъдем част от ЕС и НАТО. В България няма валутна криза именно заради борда, каза той. Като положителна промяна Ханке оцени и въвеждането на плоския данък. Въпреки това той спомена, че е доста разочарован от това, че страната все още не е успяла да намали корупцията.

Във връзка с новоизбрания американски президент Барак Обама, Ханке отбеляза, че новият политически лидер в САЩ ще трябва да се справи с тежко наследство от управлението на Буш. Отговорът на Обама за проблемите, с които трябва да се справи е масово преразпределяне на доходите и много по-голяма правителствена намеса на всяко ниво, каза Ханке. Той не пожела да се впусне в обстоятелствен коментар, но каза, че това, което се случва в САЩ, е това, което се е случвало в България през 1946 г.




Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...