Археолози обявиха, че са успели да определят с голяма точност ключовия миг в световната история, в който Древен Eгипет се превръща в отделна държава.
Експертите спорят от десетилетия кога точно е историческият миг, в който нестабилните две царства на Горен и Долен Египет за пръв се обединяват в една стабилна държава под ръководството на един управник.
Конвенционалните оценки, базирани върху еволюиращите стилове на керамиката, варираха в период от половин хилядолетие – от 3400 до 2900 г. преди новата ера.
Сега обаче екип, ръководен от Майкъл Дий от университета в Оксфорд, съобщи за британското списание Proceedings of the Royal Society A, че е използвал нови методи за анализ за датиране на по-точен период. В него учените използвали радиовъглероден анализ на близо 100 проби от коса, кости и растения, намерени в гробове на древни египтяни и съхранявани в музеи днес.
Извлечените данни били вложени в математически модели, който показал, че превръщането на Египет в единна държава е станало при управлението на крал Аха – първият от осемте династични владетели, живял в периода между 3111 и 1045 г. Вероятността тогава да се се случило обединението на древното царство е 68%.
Несъмнено този период е бил от критично за световната история, отбелязвайки появата на устойчива цивилизация в западното полукълбо. Учените смятат, че Египет става държава, след като хората започват да се заселват за постоянно покрай река Нил и започват да се занимават със земеделие.
„Корените на Египет се появяват близо хилядолетие преди построяването на пирамидите. Това обяснява защо нашето разбиране за това кога и как тази мощна държава се е развила, се корени основно на археологически доказателства“, коментира Дий. Според него новите факти показват, че Египет е еволюирала до единна държава много по-бързо отколкото се е смятало до момента.