Селище на 7 000 години беше открито чрез геофизично заснемане на могилата край шуменското село Иваново. Къщите в градчето са били ориентирани север-юг, като са оформяли малки квартали. Между тях е имало улици с прави ъгли.
Селището с размери от 900 квадратни метра е разположено в южната част на могилата, между две реки. Въпреки естествената му защита, то е било оградено е с четириметрова крепостна стена с необичайна форма.
През 300-годишната си история селището е било преустройвано 7 пъти, но се е следвал общ градоустройствен план. Двуетажните къщи с аристократичен привкус са били разположени на естествен склон с поглед на юг.
Във всяко едно от жилищата откриваме в изобилие дърво, което ни дава информация, че в онова време хората са познавали това, което днес наричаме паркет с една много добра хидроизолация, заяви археологът Светлана Венелинова.
Находките, които откриват археолозите, разкриват бита на население с висок социален статус. Не е изключено селището да е било култов център, заради разнообразните и с цветна орнаментика керамични съдове, съобщи БНТ.