Американските изследователи Томас Стенли (Thomas J. Stanley) и Уилям Данко (William D. Danko) публикуваха книгата "Съседът милионер" (The Millionaire Next Door), в която публикуваха формула за определението "Богат човек".
Един американец за да е богат, състоянието му трябва се изчисли по следната формула: стойността на жилището, колата, депозити в банки, притежавани ценни книжа, предмети на лукса и др., минус стойността на дълговете му трябва да се равнява на броя на годините му умножени по размера на годишния му доход, разделено на десет. Или ако един американец е на 30 години и заработва годишно по $50 000, той може да се смята за богат човек, ако състоянието му надхвърля $150000, съобщи Insurance.bg.
Бюджетът на САЩ в огромна степен се крепи на плещите на богатите американци. Според данни на Данъчната служба на САЩ (Internal Revenue Service), 1% от супербогатите американци отчисляват като данъци 27% от приходите си, което е пет пъти повече от данъчните задължения на средностатистическия им съгражданин.
Този един процент супербогати американци плащат $240 млрд. данъци годишно (данните за миналата финансова година), което е над една трета от общия сбор на данъчните постъпления в страната. Ако към този един процент се прибавят още 10-те процента най-състоятелни американци, тези групи плащат общо $460 млрд. на година като налози две трети от общия сбор на данъчните постъпления в САЩ за миналата година.
Любопитно е че "средната класа" получава 45% от доходите в страната, но осигурява само десет на сто от приходите за бюджета.
Традиционно американците определят нивото на реалното си благосъстояние на базата на своите разходи, за сметка на приходите. Примерът е достатъчно прост.
Ако човек има $1 млн. и ги харчи икономично, то той ще е по-заможен от собственика на $5 млн. но с разточителни навици.
Освен това състоянието трябва да бъде реално. Ако капиталите са вложени в проект, който ще даде плодове след дългосрочен период, макар и да обещава милиони, не е правилно този американец да се смята за богат.
Освен това много американци предпочитат да не работят за бъдещето, а да живеят в настоящето.
През 2004 година 32.9 млн. жители на САЩ (11.7% населения) са живели в бедност, докато през 2003 година броят им е бил 31.6 млн.
Според националната статистика на населението (US Census Bureau) през миналата година семейство с четири членове се е смятало бедно, ако е разчитало на годишен доход от под $18 104, докато са един американец този минимален праг е $9 039. 16% от децата, всеки десети трудоспособен американец (на възраст 18-64 години) и всеки десети възрастен жител на САЩ живеят под прага на бедността.
По данни на списание Forbes, в първата петица на богатите американци се нареждат:
- Бил ГейтсWilliam H Gates, основател на компанията Microsoft.
- Уорън БъфетWarren Edward Buffett, основател и ръководител на инвестиционната компания Berkshire Hathaway.
- Пол Алън Paul Allen, един от ръководителите на Microsoft.
- Хелън УолтънHelen Walton, съосновател на търговската компания Wall-Mart, оператор на най-голямата верига магазини в света.
- Робсън УолтънRobson Walton, шеф на Wall-Mart.
Петимата най-богати американски политици са:
- Майкъл БлумбъргMichael R. Bloomberg, кмет на Ню Йорк.
- Уинтроп РокфелерWinthrop Rockefeller, губернатор на Арканзас.
- Томас ГолизаноB. Thomas Golisano., кандидат за губернатор на Ню Йорк.
- Джон КериJohn Kerry, неуспял кандидат за Белия дом.
- Тони СанчезTony Sanchez, кандидат за губернатор на Тексас./Dnevnik Online