Отложиха приемането на българските доклади за Шенген

28.01.2011 | 16:29
по статията работи:
По време на днешната си среща членовете на Оценъчната група приеха техническия доклад за присъединяването на Румъния към Шенгенската зона
Отложиха приемането на българските доклади за Шенген

Оценъчната група за Шенген отложи приемането на двата технически доклада за България от последните проверки у нас - за Шенгенската информационна система и за охраната на сухопътните ни граници, съобщи агенция "Медиафакс". По време на днешната си среща членовете на групата приеха техническия доклад за присъединяването на Румъния към Шенгенската зона, предаде bTV. Така се слага край на техническия етап за страната, а докладът ще бъде подложен на гласуване в Европейския парламент.

Двата доклада за България ще бъдат обсъдени отново по време на следващата среща на Шенгенската оценъчна група, съобщи Мариан Тутилеску, ръководител на отдела за Шенген към румънското вътрешно министерство.

По данни на "Аджерпрес" причината за отлагане на приемането на доклада за България относно прилагането на Шенгенската информационна система е това, че властите в София са дали непълни отговори на някои от въпросите, повдигнати от европейските експерти. "Радио Франс ентернасионал" Румъния посочва, че Германия, Португалия и Словения имат резерви относно доклада за прилагането на Шенгенската информационна система от България, "тъй като тя е разрешила достъп до тази система и на военната полиция", за разлика от Румъния.

Даден е срок до 3 февруари на страните-членки да поставят въпроси и да искат уточнения. България ще трябва да предостави отговор до 9 февруари. Очаква се на 14 февруари докладите да бъдат окончателно приети и да започне и парламентарната процедура по одобрението им, коментира БНР.

По време на днешното заседание френският представител е оттеглил своите опасения относно прилагането на Шенгенската информационна система в Румъния.

Тутилеску заяви, че за Букурещ етапът на техническите изисквания е приключил и докладът за Румъния ще бъде поставен на гласуване в Европарламента. Според него двата доклада за България, които не бяха приети, ще засегнат и Румъния, тъй като двете страни трябва заедно да се присъединят към Шенген.

По думите на Тутилеску вариантът за частично присъединяване на Румъния и България е приложим и има такъв прецедент на европейско ниво. Франция и Германия обаче смятат, че Румъния и България би трябвало да бъдат приети в Шенген, само ако регистрират напредък в борбата срещу корупцията и в съдебната реформа.

На неформална среща в Унгария на 20 януари унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер поиска от германския си колега Томас де Мезиер да дефинира опасенията на Германия относно присъединяването на двете страни към Шенген. По-късно към съпротивата на Германия и Франция се присъедини и Финландия.

Впоследствие Министерството на вътрешните работи (МВР) разпространи информация, според която Португалия подкрепя България за присъединяването й към Шенгенското пространство.

Министърът на правосъдието на Португалия Алберту де Соуса Мартинш е поздравил българското правителство и МВР за решителните действия и постигнатите резултати в борбата с престъпността и е декларирал позицията на Португалия като приятелска страна да подкрепи България за присъединяването й към Шенгенското пространство.

По-рано днес от пресцентъра на МВР съобщиха, че министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов и министърът на правосъдието на Португалия са подписали споразумение за сътрудничество в борбата срещу престъпността.

Румъния си взе техническия изпит за Шенген, България продължава да чака, коментира електронното издание на румънския в. "Евениментул зилей" по повод днешното одобряване на техническия доклад за Румъния относно прилагането на Шенгенската информационна система, предаде БТА.

Европейският парламент очаква на 31 януари докладите за Румъния и България да бъдат разсекретени, за да могат депутатите да дадат консултативното си мнение около средата на февруари.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...