*Информацията е актуализирана към 13:10 часа
Премахването на държавното регулиране в сектор "Tютюнопроизводство" и ориентирането му към функциониране на пазарна основа е основната цел на реформата, т. нар либерализиране. Доколкото може да се говори за подпомагане на тютюнопроизводството, то е само в контекста на политиката за развитие на селските райони, където са пренасочени и финансовите средства. На това се базират и действията по изчистване на остарялата нормативна база с всички останали излишни текстове. Това каза министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов по време на парламентарния контрол днес. Той бе попитан от депутатката Корнелия Нинова за политиката на министерството по отношение либерализацията на пазара на тютюни.
Найденов припомни, че до края на 2006 г. държавното регулиране на производството, изкупуването и търговията с тютюн се осъществяваше с използаването на целия инструментариум на Закона за тютюна и тютюневите изделия, предаде БТА.
След присъединяването ни към ЕС текстове от закона се запазиха с цел изпълняване на ангажимените към бранша със срок до три години от датата на присъединяването.
Земеделският министър съобщи още в пленарната зала, че по прогнози на министерството директните плащанията за единица площ на земеделските производители ще бъдат изплатени до средата на март.
"Дори и да има техническо забавяне заради огромния поток - края на март е крайният срок. Лично моето мнение обаче е, че това ще стане много по-рано, смята министърът на земеделието.
До 20 февруари в Държавен фонд "Земеделие" трябва да бъде представен т. нар. слой от новата ортофотокарта, която беше одитирана от Европейската комисия и получи много добра оценка, припомни министърът. В момента се извършват организираните от браншовите организации на земеделските производители масови проверки на място, които до тази дата трябва да приключат. Около две седмици след този срок са необходими за извършване на т. нар. кръстосани проверки.
Министерството на финансите е одобрило финансовия ресурс от около 1 млрд. лева, който ще бъде на разположение на фонда. Министърът призова да не се генерира напрежение сред земеделските производители и припомни, че срокът за тези плащания съгласно европейските изисквания е 30 юни, а не 30 март.
"През целия период на управлението на Държавен фонд "Земеделие" от Калина Илиева като изпълнителен директор фондът е имал качеството на акредитирана разплащателна агенция и акредитацията му не е била нито отнемана, нито ограничавана.Това налага извода, че подписаните от Илиева документи по администрираните от фонда програми, в това число и Програмата за развитието на селските райони, са валидни и изключват негативни последици за бенефициентите", заяви от парламентарната трибуна Найденов в отговор на въпрос от депутата Меглена Плугчиева за пораженията, нанесени на финансовата институция при управлението на Илиева. След случая с Калина Илиева е извършена проверка на целия ръководен състав на фонда за легитимността на притежаваните документи.