През периода януари-февруари 2010 г. вносът намалява с 15% спрямо същия период на 2009 г., което пряко влияе върху приходите от акцизи, ДДС от внос и мита. Това показва анализ на приходите от Агенция "Митници" (АМ), представен на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков.
През първите два месеца на тази година АМ внесе в бюджета 913,8 млн. лева приходи от акцизи, ДДС от внос и мита. Спрямо същия период на 2009 г. намалението в приходите е с 12,7% или 133,5 млн. лева по-малко. Спадът при акцизите е 13,8 на сто, при ДДС от внос възлиза на 7,4%, а намалението на приходите от мита надвишава 53 на сто.
През първите два месеца на 2010 г. са събрани 575,4 млн. лева приходи от акцизи, което е с 92 млн. лева по-малко (13,8%) в сравнение със същия период на 2009 г. Намаленият внос на тютюневи изделия води до спад от 15,6% на приходите от акцизи върху тютюневите изделия или близо 60 млн. лева по-малко.
При горивата приходите от акцизи са с 10,9 на сто по-малко или 27,7 млн. лева, като основен принос за намалението при горивата имат "Лукойл Нефтохим" и "Лукойл България". Около 36 млн. лева са приходите от ДДС от внос на "Лукойл" към момента, което е два пъти по-малко поради извършван планов ремонт. ДДС от внос е достижимо при внос на 6 танкера суров нефт, а през месец февруари са били заплатени само 3 танкера.
През 2010 г. акцизите от газьоли намаляват с 50,5 млн. лева спрямо същия период на миналата година. Повишение с 6,2% е регистрирано при акциза върху високоалкохолните напитки.
Негативно върху приходите за първите два месеца на 2010 г. се отразява и възстановяването на 35 млн. лева за унищожени цигари, както и 39 млн. лева, които са били възстановени на селскостопански производители, информира пресцентърът на Министерството на финансите.
Намалените приходи от ДДС при внос се дължат основно на спадналия внос (по стокови групи) на чугун, желязо и стомана - с 37 на сто като стойност, както и на машини и апарати - спад от 19,6 на сто в стойностния обем. Вносът на изделия от чугун намалява с над 45 на сто като стойност.
Най-значим е спадът при вноса на автомобилни превозни средства - 47,9 на сто или почти наполовина.
Намаленият внос в посочените групи стоки - основно на промишлени, инвестиционни и транспортни средства, е резултат на икономическата обстановка в страната и намаленото производство, значителния спад в инвестиционната активност и в транспортните услуги.